"Kiedy wszystko inne zawiedzie, dajcie za wygraną i idźcie do biblioteki."
Stephen King

Biblioteka szkolna posiada w swych zbiorach ponad 10 tys. woluminów. Trzonem księgozbioru są lektury i książki popularno-naukowe. Słowniki, encyklopedie, leksykony i inne opracowania tematyczne stanowią bezcenny skarb jej zasobów. Atutem naszej biblioteki jest mieszcząca się w niej pracownia multimedialna ICIM (stanowiska z dostępem do Internetu), otwarta dla uczniów i pedagogów naszej szkoły.
Zapraszamy do korzystania z naszych zbiorów.
Biblioteka to dobre miejsce dla człowieka - możesz tutaj:
•    wybierać i pożyczać książki
•    czytać gazety i czasopisma
•    myśleć i szukać informacji
•    zagrać w szachy, gry planszowe
•    korzystać z Internetu
•    korzystać z komputerów i drukować, skanować
•    mieć spokój
•    uczestniczyć w spotkaniach autorskich
•    zaprezentować swoją twórczość
•    brać udział w konkursach
•    uśmiechać się

Regulamin biblioteki

Regulamin Internetowego Centrum Informacji Multimedialnej

Przydatne linki:

W poniedziałek 6 września 2021 r. społeczność szkolna VIII LO już po raz dziesiąty włączyła się w ogólnopolską akcję czytelniczą Narodowego Czytania.
Do wspólnej lektury została tym razem wybrana tragikomedia „Moralność pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej. To utwór, który demaskuje podwójną moralność. Chociaż poszczególne sceny czy dialogi budzą uśmiech, to przesłanie utworu wcale nie przypomina komedii. Bo przecież nie bawi tzw. porządny dom, w którym aż gęsto jest od nieszczerości, zakłamania i pozorów. Relacje rodzinne, stosunek do drugiego człowieka, filozofia życiowa głównej bohaterki, mimo że żyjemy w innych realiach, wciąż skłaniają do refleksji. Nasi uczniowie mogli poznać dzieło G. Zapolskiej, czytając na role tekst dramatyczny na szkolnym patio, w zieleni i promieniach słonecznego wrześniowego dnia.

Organizatorami wydarzenia byli nauczyciele j. polskiego: p. Lucyna Lasota i p. Rafał Wierzbiński


Grupa licealistów wzięła też udział w akcji Narodowego Czytania w dniu 4 września na Uniwersytecie Rzeszowskim, dokąd poszli pod opieką p. Rafała Wierzbińskiego.

Nar_Czyt_1
Nar_Czyt_2
Nar_Czyt_3
Nar_Czyt_4
Previous Next Play Pause
1 2 3 4

SZKOLNY KONKURS FOTOGRAFICZNY „ZJAWISKA FIZYCZNE WOKÓŁ NAS”

Konkurs polega na własnoręcznym wykonaniu zdjęć, przedstawiających dowolnie wybrane zjawiska fizyczne dostrzeżone w otaczającej przyrodzie lub świadomie wyeksponowane w przeprowadzonym eksperymencie. Zdjęcia barwne lub czarno – białe, formatu 15 x 21 cm również w wersji elektronicznej na płycie CD należy dostarczyć do biblioteki szkolnej po powrocie do szkoły. 

KONKURS CZYTELNICZY "A WŁAŚNIE ŻE CZYTAMY"

W konkursie czytelniczym pn.„ A właśnie, że czytamy” należy zareklamować książkę wartą przeczytania, zachęcić innych do sięgnięcia po nią. Praca ma dotyczyć wybranej książki, powinna zawierać własne sądy o książce oraz uzasadnienie wyboru, wyrażać emocje związane z lekturą. Forma pracy jest dowolna (np. recenzja, esej…). Objętość pracy nie powinna przekraczać dwóch stron formatu A4 zapisanych czcionką 14 Times New Roman. Gotowe prace podpisane imieniem i nazwiskiem oraz klasą, do której uczeń uczęszcza proszę wysłać na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

ZAKŁADKA DO KSIĄŻKI

Biblioteka Szkolna zachęca do włączenia się w akcję wykonania niepowtarzalnej zakładki do książki.
Każdy uczeń może dostarczyć dowolną ilość prac, wykonanych w wybranej przez siebie technice, przeznaczonych do pełnienia funkcji zakładki do książek. Prace powinny mieć postać zakładki dwustronnej w różnym rozmiarze i kształcie. Na zakładkach mogą zaistnieć złote myśli, cytaty, itp.
Wykonane zakładki rozdamy naszym obecnym i przyszłym Czytelnikom po powrocie do szkoły!

„ZACZYTANI W OBIEKTYWIE”

1. Organizatorem konkursu jest Biblioteka szkolna VIII LO.
2. Celem konkursu jest popularyzacja czytelnictwa i fotografowania wśród uczestników. Zachęcenie do czytania książek.
3. Zadaniem konkursowym jest utrwalenie na zdjęciach osób czytających książki, prasę, e-booki w różnych miejscach.
4. Każdy uczestnik może przedstawić do konkursu dowolną ilość zdjęć.
5. Zdjęcia należy przesłać na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..
6. Komisja nagrodzi najciekawsze i najbardziej oryginalne zdjęcia.

Serdecznie zapraszamy do udziału w konkursach!

Nasza szkoła przystąpiła do ogólnopolskiej akcji  Czytaj.PL, która ma na celu popularyzowanie czytelnictwa poprzez darmowe wypożyczalnie e-booków i audiobooków. Udostępnione zostaną kody QR do 12 bestsellerów, w tym 5 absolutnych nowości z 2018 roku. Po raz pierwszy w akcji weźmie udział 10 miast zagranicznych m.in.: Barcelona, Dublin, Lwów, Norwich, Nottingham, Praga i Reykjavik – Miasta Literatury UNESCO. Wszystko to będzie  możliwe dzięki jednemu kodowi i jednej aplikacji, który znajdziecie na plakatach obok pokoju nauczycielskiego. Akcja organizowana jest już po raz szósty przez Krakowskie Biuro Festiwalowe, operatora programu Kraków Miasto Literatury UNESCO oraz platformę e-bookową Woblink.com.

Wyróżnienie dla Joasi Grendysy

W VI Wojewódzkim Konkursie Pięknego Czytania organizowanym przez PBW w Rzeszowie uczennica klasy 1a VIII LO  Joanna Grendysa zdobyła wyróżnienie.

GRATULUJEMY!!!

Opiekunem uczennicy była pani Anna Majewska

7 września  2019 r. po raz ósmy w całej Polsce odbyło się Narodowe Czytanie. Do tegorocznej ósmej odsłony akcji wybrano osiem nowel, chcąc uczcić  również 80-tą rocznicę wybuchu II wojny światowej. Uczniowie VIII LO również włączyli się w tę akcję. W rozświetlonym słońcem szkolnym atrium uczniowie, nauczyciele, dyrektor głośno czytali wybrane nowele.
Lektura klasyki polskiej nowelistyki w tak licznym gronie pozwoliła przeżyć niezapomniane chwile i doświadczyć radości, jaką daje wspólne czytanie.

nar_czyt_2019_1
nar_czyt_2019_2
nar_czyt_2019_3
nar_czyt_2019_4
nar_czyt_2019_5
20190906_104113
20190906_111043
20190906_111639
20190906_114620
20190906_115044
20190906_115303
20190906_121610
Previous Next Play Pause
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12

Przeczytaj i ...podaj dalej - bookcrossing

Idea uwalniania książek, czyli bookcrossingu  zrodziła się w 2001 roku w Stanach Zjednoczonych. W Polsce funkcjonuje od 2003 roku, wzbudzając duże zainteresowanie i popularność. Polega na zostawianiu przeczytanych książek w miejscach publicznych takich jak: park, pociąg, pub, sklep, teatr, kawiarnia, galeria czy kino, jak również w miejscach do tego przygotowanych – półkach, stolikach, regałach. A po co, można by zapytać? A chociażby po to, by znalazca mógł je przeczytać i przekazać dalej.

Książek z żółtą naklejką „NIE JESTEM KSIĄŻKĄ ZAGUBIONĄ” można szukać na drugim piętrze przy pufach.
Uwolnione książki otrzymaliśmy dzięki uprzejmości  osób prywatnych. Dziękujemy i zachęcamy do dalszej współpracy!