"Nie możesz zatrzymać żadnego dnia, ale możesz go nie stracić..."

Przysłowie Wschodnie

Profilaktyka w naszej szkole to przede wszystkich sposób ochrony młodych ludzi przed skutkami zagrożeń, jakie niosą za sobą współczesne czasy. Próbujemy osłaniać „profilaktycznym parasolem” naszych uczniów, edukując ich w zakresie problematyki zdrowotnej m.in. profilaktyka nowotworów skóry - czerniaka, raka piersi, raka szyjki macicy. Wyposażamy ich w wiedzę dotyczącą zagrożeń HIV/AIDS

Rozmawiamy o skutkach związanych z uzależnieniami od substancji psychoaktywnych, nikotyny, alkoholu. Podejmujemy tematykę związaną z zagrożeniami w Internecie, cyberprzemocą, cyberuzależnieniami. Mówimy o agresji i przemocy w realnym życiu i jej wpływie na młodego człowieka. Uczymy asertywności, pokazujemy jak radzić sobie ze stresem.

Działania profilaktyczne realizują specjaliści zapraszani przez naszą szkołę oraz wychowawcy, pedagog w ramach godzinach wychowawczych .Profilaktyka jest obecna także w szkolnych i międzyszkolnych akcjach, kampaniach i happeningach.

Chcemy, aby wiedza ochroniła naszych uczniów teraz i w dorosłym życiu.

15 listopada 2021 r. gościliśmy w naszej szkole Krzysztofa Piersę, autora takich książek jak „Komputerowy ćpun” i "Trener marzeń".
Podczas spotkania z młodzieżą autor, który zna ten temat z autopsji (przez lata był uzależniony od gier) mówił, czym są gry komputerowe i dlaczego są tak wciągające. Zwrócił uwagę na cienką granicę, jak istnieje pomiędzy pasją, niewinną fascynacją grami, a uzależnieniem, które tak jak każde inne uzależnienie potrafi zrujnować nam życie.

Gry nie są wyłącznie destrukcyjnym zajęciem, bo pobudzają wyobraźnię, pomagają rozwijać różne umiejętności, a gracze to zazwyczaj wrażliwi, inteligentni ludzie. Jednak świat wirtualny niebezpiecznie wciąga i izoluje od rzeczywistości, utrudnia relacje z drugim człowiekiem. Warto pamiętać o tych zagrożeniach i oprócz wirtualnego życia mieć inne pasje, cele, marzenia.

Piersa 1
Piersa 2
Previous Next Play Pause
1 2

13 października 2021 r. klasy pierwsze i drugie liceum uczestniczyły w spotkaniu profilaktycznym z Mirosławem "Kolah" Kolczykiem, znanym raperem, który prowadzi zajęcia dla młodzieży pod hasłem "Antymina". Mają one przestrzec młodzież przed zachowaniami, mogącymi doprowadzić ich do tragicznych sytuacji życiowych.

Sam "Kolah" w młodości doświadczył zgubnych skutków ryzykownych zachowań (alkohol, pornografia, narkotyki). Kiedy zdał sobie sprawę, w która stronę zmierza, zmienił życie o 180 stopni. Teraz tworzy muzykę, jest raperem. Prowadzi profilaktyczne spotkania w rytmie hip-hop, na których dzieli się z młodymi ludźmi swoimi doświadczeniami i refleksjami dotyczącymi mechanizmów i skutków uzależnień.

Kolah 1
Kolah2
Kolah3
Previous Next Play Pause
1 2 3

W dniu 29.09.2020 uczniowie klas 2ag, 2bg i 2cg odbyli spotkanie profilaktyczne nt.:"Bezpieczeństwo w ruchu pieszym i drogowym".  To ciekawy i ważny temat, ponieważ ciągle bardzo dużo na drogach jest wypadków z udziałem pieszych. Siedemnastoletni uczniowie to zarówno piesi, jak i niedługo młodzi kierowcy - wielu już wkrótce rozpocznie kursy na prawo jazdy i taka wiedza może być bezcenna...

bezp_w_ruchu1
bezp_w_ruchu2
bezp_w_ruchu3
bezp_w_ruchu4
bezp_w_ruchu5
bezp_w_ruchu6
bezp_w_ruchu7
Previous Next Play Pause
1 2 3 4 5 6 7

Właściwą drogą w rytmie hip-hopu

We wtorek, 21 maja 2019, w ramach profilaktyki uzależnień, w VIII LO odbyło się spotkanie z zespołem Full Power Spirit i Witkiem Wilkiem. Członkowie zespołu przekonywali uczniów do wartości, którymi są
m.in. wolność, odpowiedzialność, szczęście. Pogadanka z uczniami przeplatana była kilkoma utworami zespołu, które również niosły ze sobą pozytywne przesłanie.

5 czerwca 2019 r.  kolejny raz w naszej szkole j organizowaliśmy DZIEŃ  BEZ PRZEMOCY.
W tym roku omawialiśmy tematy związane z przemocą w rodzinie. Młodzież uczestniczyła w szkolnym konkursie plastycznym, przygotowując dla rówieśników ulotki dotyczące zagadnień związanych z przemocą w rodzinie. W dniu 6 czerwca pani dyrektor Anna Murias gratulowała zwycięzcom i wręczała słodkie nagrody... 
20190606_112938
20190606_122754
20190606_122850
20190606_122958
Previous Next Play Pause
1 2 3 4

Dołączyliśmy do akcji Fundacji ORANGE: #jestnaswiecej.


Jest to kampania społeczna przeciw hejtowi w sieci, w której ambasadorami są Tomson i Baron z zespołu Afromental.

Pokaż, że jesteś przeciw hejtowi w sieci.

Załóż pomarańczową sznurówkę, symbol akcji #jestnaswiecej

20190522_101602
20190523_093647
20190523_112016
20190522_124701
Previous Next Play Pause
1 2 3 4