„Idziesz przez świat i światu dajesz kształt przez Twoje czyny…”
wybitny poeta, malarz, dramaturg, genialny reformator teatru, oryginalny projektant pięknych wnętrz i mebli, ilustrator i twórca nowatorskiej grafiki książkowej, aktor i scenograf teatralny.
Odkąd w 2003 r. ten wybitny i wszechstronny artysta został patronem naszej szkoły, w sposób szczególny pielęgnujemy pamięć o nim i dbamy o to, aby był obecny w naszych działaniach dydaktycznych i wychowawczych.
Stanisław Wyspiański miał czworo dzieci – trójkę własnych i jedno przysposobione. Matką wszystkich była Teodora Teofila Pytko, chłopka, która poślubił w 1900 roku. Córką najmłodszego syna Wyspiańskiego – Stanisława (1901–1967), którego znamy z portretu „Śpiący Staś” (1904 r.) jest Dorota Wyspiańska – Zapędowska. Wnuczka artysty, poznana przez nas podczas obchodów 100 rocznicy jego śmierci, przyjęła zaproszenie ówczesnej dyrektor szkoły pani Zofii Kanickiej i była honorowym gościem Jubileuszu 20-lecia Szkoły w styczniu r. 2009.
Bliska krewna Stanisława Wyspiańskiego – dama, ale też dowcipna, ciepła i bezpośrednia osoba przybliża nam sławnego dziadka samą obecnością, a także opowiadając anegdoty i fakty z życia jego i całej rodziny.
- Nie znałam dziadka, ale zawsze wyobrażałam go sobie jako człowieka zdecydowanego i temperamentnego. Z rodzinnych opowieści wiem, że bardzo kochał dzieci, dla zdrowia których sprowadził nawet do swojego mieszkania kozę. Dziadek był też dowcipny. Nieproszonych gości witał na drzwiach napis: "Tu mieszka Stanisław Wyspiański i nie chce, aby go odwiedzano” - opowiadała w 2009 r. podczas wizyty w Rzeszowie. Wywiad z panią Wyspiańską - Zapędowską przeprowadziła wtedy Ewa Kurzyńska - dziennikarka rzeszowskich „Nowin” i absolwentka VIII LO.
Tradycją VIII LO stało się coroczne świętowanie Dnia Patrona i ważnych rocznic. Są to wyjątkowe okazje zarówno do przedstawienia dokonań wybitnego i wszechstronnego artysty, jak i do zaprezentowania artystycznych możliwości i talentów młodych ludzi. Uczniowie przygotowują prezentacje i wystawy, biorą udział w konkursach literackich, teatralnych i plastycznych.
Szczególnym wydarzeniem związanym z patronem szkoły było Narodowe Czytanie „Wesela” w dniu 2 września 2017 r.
VIII Liceum Ogólnokształcące było współorganizatorem rzeszowskiego Narodowego Czytania – we współpracy z Podkarpackim Kuratorem Oświaty, z Wojewodą Podkarpackim i Marszałkiem Województwa Podkarpackiego.
Dramat Wyspiańskiego był czytany z podziałem na role przez wyjątkowych gości: senatorów i posłów do Parlamentu RP, przedstawicieli władz lokalnych, wojska, dyrektorów instytucji kulturalnych, rektorów uczelni wyższych, dyrektorów szkół, nauczycieli i młodzież.
Lekturze dramatu w przepięknej scenerii rzeszowskich Ogrodów przy Bazylice Ojców Bernardynów towarzyszyły występy artystyczne uczniów VIII LO, przygotowana przez nas wystawa pt. „Co się w duszy komu gra…", prezentacja wydań „Wesela” ze zbiorów Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej. Miłym urozmaiceniem były występy Mobilnej Filharmonii oraz „weselne” kołacze. Uczestnicy i słuchacze otrzymywali egzemplarze "Wesela" opatrzone okolicznościową pieczęcią.
Pani Dorota Wyspiańska–Zapędowska ponownie odwiedziła naszą szkołę, będąc honorowym gościem Jubileuszu 30-lecia Szkoły połączonego ze 150 rocznicą urodzin naszego Patrona - w dniu 19 stycznia 2019 r. Była obecna na uroczystej Mszy św., podczas której ks. biskup Jan Wątroba dokonał poświęcenia nowego sztandaru VIII LO. Była także honorowym gościem obchodów w szkole, gdzie rozmowę z nią przeprowadził znany rzeszowski dziennikarz Adam Mokrzycki.
Organizujemy wycieczki i niezapomniane lekcje historii w magicznym Krakowie, wędrując „śladami Stanisława Wyspiańskiego”. Staramy się wtedy odwiedzić grób Stanisława Wyspiańskiego w Kościele na Skałce i złożyć kwiaty przy jego sarkofagu.
„Wyspiański żyje, bo jako kreator wielkiej sztuki narodowej umrzeć nie może. (…) był dobrym, wrażliwym człowiekiem”.
Do słów Doroty Wyspiańskiej-Zapędowskiej możemy dodać, że Stanisław Wyspiański, jako patron szkoły żyje w naszych sercach i myślach, jest dla nas autorytetem i zobowiązaniem.
Bardzo nas cieszy fakt, że w osobie Wnuczki tego wybitnego artysty zyskaliśmy prawdziwego Przyjaciela Szkoły, o czym świadczy jej wpis w Księdze Pamiątkowej:
Wybierz "Rozpocznij pokaz slajdów":