"Szlachetne zdrowie..."

Jednym z zadań wychowawczych szkoły jest promowanie zdrowego stylu życia i budzenie szacunku wobec życia. Podejmujemy szereg inicjatyw służących m.in.

  • wdrożeniu do higieny zdrowia fizycznego i psychicznego
  • promowaniu dbałości o rozwój fizyczny i kondycję
  • kształtowaniu nawyków aktywnego spędzania wolnego czasu
  • ugruntowaniu wiedzy z zakresu prawidłowego odżywiania się 
  • poznawaniu metod radzenia sobie ze stresem 
  • profilaktyce istotnych chorób cywilizacyjnych np. raka, chorób przenoszonych drogą płciową,, w tym HIV/AIDS
  • profilaktyce uzależnień (m.in. od nikotyny, alkoholu, środków odurzających, leków, dopalaczy)
  • propagowaniu transplantacji narządów, dawstwa szpiku i komórek macierzystych oraz krwiodawstwa

6 grudnia 2022 r. w związku ze zbliżającym się Dniem Transpantacji uczniowie mieli okazję uczestniczyć w niezwykle interesującym spotkaniu z dr. n. med. Wacławem Bentkowskim, specjalistą chorób wewnętrznych i nefrologii.

W Polsce Dzień Transplantacji obchodzony jest 26 stycznia w rocznicę pierwszego udanego przeszczepu nerki w 1966 roku. Inne ważne wydarzenia z tym związane to: pierwszy przeszczep szpiku kostnego – 1984 r. i pierwszy udany przeszczep serca (pod kierownictwem Zbigniewa Religi) – 1985 r.. Transplantologia to dziedzina medycyny, która rozwija się ostatnio wyjątkowo intensywnie. Transplantacje w wielu przypadkach ratują życie i pozwalają na poprawę stanu zdrowia i codziennego funkcjonowania biorcy. Jakie narządy można przeszczepiać? Kto może oddać swoje narządy innej osobie?
Na te i na inne pytania odpowiadał dr Wacław Bentkowski.

transplantacja 1
transplantacja 4
transplantacja 5
Transplantacja-1024x614
Previous Next Play Pause
1 2 3 4

Najważniejszym celem Dnia Dawcy Szpiku, święta dawstwa szpiku obchodzonego w Polsce od 2002 roku, jest popularyzacja tego szlachetnego działania. Potencjalny dawca szpiku to przecież człowiek, który jest w stanie oddać cząstkę siebie innej, potrzebującej osobie.

W tym dniu możemy poznać osoby, które oddały szpik kostny, uzyskać rzetelne informacje związane z dawstwem, pozbyć się wielu wątpliwości i uprzedzeń, a także podnieść własną świadomość.

30 listopada 2022 w VIII LO gościliśmy pana profesora Mirosława Markiewicza, kierownika Oddziału Hematologii w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 1 w Rzeszowie i pana Patryka Wierzbowicza, dawcę szpiku. Pan profesor przybliżył uczniom tematykę związaną z oddawaniem szpiku kostnego innej osobie, natomiast pan Wierzbowicz opowiedział o tym, jak wygląda bycie realnym dawcą szpiku.

Serdecznie dziękujemy naszym gościom za przybycie!

Szpik 1
szpik 2
szpik 3
szpik 4
Previous Next Play Pause
1 2 3 4

Co zrobić, gdy nadchodzi WIOSNA?

Dzień 21 marca, pierwszy dzień kalendarzowej wiosny nasza szkoła obchodziła pod hasłem: Smacznie, Zdrowo i Sportowo".  Uczniowie z każdej z klasy konkurowali ze sobą w różnych kategoriach. Pierwszym etapem był quiz z pytaniami dotyczącymi zdrowego odżywiania. Kolejnym zadaniem było przygotowanie stołu ze zdrową żywnością. Stoły każdej klasy były pięknie przystrojone i oferowały mnóstwo pysznych przekąsek. Ostatnim etapem były konkurencje sprawnościowe, między innymi skakanie w workach czy odbijanie piłką podczas biegania. Dzień Wiosny zakończyliśmy meczem piłki siatkowej, podczas którego uczniowie VIII Liceum zmierzyli się z drużyną Szkoły Mistrzostwa Sportowego.

Możesz uratować ludzkie życie!

Akcja #KOMÓRKOMANIA to nie moda na lepszy model telefonu, to moda na uratowanie komuś życia za pomocą komórek. Nie tylko tych, które nosi się w kieszeni – tych, które nosi się w swoim ciele. Ideą akcji # KOMÓRKOMANIA” jest propagowanie rejestracji potencjalnych dawców do Bazy dawców krwiotwórczych komórek macierzystych, które niekiedy są jedynym sposobem uratowania życia chorym, szczególnie na białaczkę lub inne nowotwory krwi.

VIII LO kolejny raz 14 listopada 2017 r. we współpracy z Fundacją DKMS, której misją  jest znalezienie dawcy dla każdego pacjenta chorującego na białaczkę lub inne nowotwory krwi, przeprowadziło akcję na terenie szkoły.

Kampania "Transplantacja. Drugie Życie"

Wiosną 2018 r. młodzież VIII LO we współpracy z Dwujęzycznym Liceum Uniwersyteckim wzięła udział w kampanii „Drugie Życie”. W jej ramach uczniowie wysłuchali wykładów: dra n. med. Wacława Bentkowskiego, Kierownika Kliniki Nefrologii Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego nr 1 im. Fryderyka Chopina w Rzeszowie, dr n. med. Agnieszki Gali-Błądzińskiej, Konsultanta Wojewódzkiego w dziedzinie Transplantologii Klinicznej oraz ks. Tomasza Wójcika z parafii Chrystusa Króla nt. etycznych aspektów transplantacji.
Młodzież miała możliwość spotkania z osobami, które żyją po przeszczepie narządów, wysłuchania poruszających historii czterech zaproszonych osób. Nasi goście mówili nie tylko o radości narodzenia się na nowo, ale także o trudach związanych z życiem przed przeszczepem, z problemami związanymi ze znalezieniem właściwego dawcy.

Festiwal Zdrowia


26 maja 2017 r. w w szkole odbył się Festiwal Zdrowia, zrealizowany przez Szkolną Akademię Zdrowia oraz klasę 2a Gimnazjum Nr 3 w ramach Projektu Edukacyjnego pt. "Wpływ aktywności fizycznej i racjonalnego odżywiania na zdrowie i samopoczucie człowieka". Celem projektu było wskazanie zachowań, mających na celu podniesienie sprawności fizycznej oraz odporności organizmu, promowanie zdrowego stylu życia, podniesienie poziomu świadomości dotyczącej prawidłowego odżywiania się oraz  błędów żywieniowych.