"Szlachetne zdrowie..."

Jednym z zadań wychowawczych szkoły jest promowanie zdrowego stylu życia i budzenie szacunku wobec życia. Podejmujemy szereg inicjatyw służących m.in.

  • wdrożeniu do higieny zdrowia fizycznego i psychicznego
  • promowaniu dbałości o rozwój fizyczny i kondycję
  • kształtowaniu nawyków aktywnego spędzania wolnego czasu
  • ugruntowaniu wiedzy z zakresu prawidłowego odżywiania się 
  • poznawaniu metod radzenia sobie ze stresem 
  • profilaktyce istotnych chorób cywilizacyjnych np. raka, chorób przenoszonych drogą płciową,, w tym HIV/AIDS
  • profilaktyce uzależnień (m.in. od nikotyny, alkoholu, środków odurzających, leków, dopalaczy)
  • propagowaniu transplantacji narządów, dawstwa szpiku i komórek macierzystych oraz krwiodawstwa

Co zrobić, gdy nadchodzi WIOSNA?

Dzień 21 marca, pierwszy dzień kalendarzowej wiosny nasza szkoła obchodziła pod hasłem: Smacznie, Zdrowo i Sportowo".  Uczniowie z każdej z klasy konkurowali ze sobą w różnych kategoriach. Pierwszym etapem był quiz z pytaniami dotyczącymi zdrowego odżywiania. Kolejnym zadaniem było przygotowanie stołu ze zdrową żywnością. Stoły każdej klasy były pięknie przystrojone i oferowały mnóstwo pysznych przekąsek. Ostatnim etapem były konkurencje sprawnościowe, między innymi skakanie w workach czy odbijanie piłką podczas biegania. Dzień Wiosny zakończyliśmy meczem piłki siatkowej, podczas którego uczniowie VIII Liceum zmierzyli się z drużyną Szkoły Mistrzostwa Sportowego.

Kampania "Transplantacja. Drugie Życie"

Wiosną 2018 r. młodzież VIII LO we współpracy z Dwujęzycznym Liceum Uniwersyteckim wzięła udział w kampanii „Drugie Życie”. W jej ramach uczniowie wysłuchali wykładów: dra n. med. Wacława Bentkowskiego, Kierownika Kliniki Nefrologii Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego nr 1 im. Fryderyka Chopina w Rzeszowie, dr n. med. Agnieszki Gali-Błądzińskiej, Konsultanta Wojewódzkiego w dziedzinie Transplantologii Klinicznej oraz ks. Tomasza Wójcika z parafii Chrystusa Króla nt. etycznych aspektów transplantacji.
Młodzież miała możliwość spotkania z osobami, które żyją po przeszczepie narządów, wysłuchania poruszających historii czterech zaproszonych osób. Nasi goście mówili nie tylko o radości narodzenia się na nowo, ale także o trudach związanych z życiem przed przeszczepem, z problemami związanymi ze znalezieniem właściwego dawcy.

Możesz uratować ludzkie życie!

Akcja #KOMÓRKOMANIA to nie moda na lepszy model telefonu, to moda na uratowanie komuś życia za pomocą komórek. Nie tylko tych, które nosi się w kieszeni – tych, które nosi się w swoim ciele. Ideą akcji # KOMÓRKOMANIA” jest propagowanie rejestracji potencjalnych dawców do Bazy dawców krwiotwórczych komórek macierzystych, które niekiedy są jedynym sposobem uratowania życia chorym, szczególnie na białaczkę lub inne nowotwory krwi.

VIII LO kolejny raz 14 listopada 2017 r. we współpracy z Fundacją DKMS, której misją  jest znalezienie dawcy dla każdego pacjenta chorującego na białaczkę lub inne nowotwory krwi, przeprowadziło akcję na terenie szkoły.

XXIII Ogólnopolskie Mistrzostwa Pierwszej Pomocy PCK


W dniu 16.04.2015 r. odbyły się XXII Ogólnopolskie Mistrzostwa Pierwszej Pomocy PCK w etapie rejonowym. Statuetkę dla najlepszej drużyny w prestiżowej konkurencji BLS-AED (Basic Life Support- Automated External Defibrillation) zdobyła drużyna VIII LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCEGO.

Festiwal Zdrowia


26 maja 2017 r. w w szkole odbył się Festiwal Zdrowia, zrealizowany przez Szkolną Akademię Zdrowia oraz klasę 2a Gimnazjum Nr 3 w ramach Projektu Edukacyjnego pt. "Wpływ aktywności fizycznej i racjonalnego odżywiania na zdrowie i samopoczucie człowieka". Celem projektu było wskazanie zachowań, mających na celu podniesienie sprawności fizycznej oraz odporności organizmu, promowanie zdrowego stylu życia, podniesienie poziomu świadomości dotyczącej prawidłowego odżywiania się oraz  błędów żywieniowych.

opis