SALONIK ARTYSTYCZNY

„Nie istnieje nic takiego, czego by sztuka nie mogła wyrazić…”

w myśl tego słynnego powiedzenia Oscara Wilde'a nasza szkoła dba o wszechstronny rozwój uczniów, stwarzając im możliwości aktywnego uczestnictwa w życiu kulturalnym szkoły i miasta. Odkrywa i pomaga rozwijać artystyczne talenty oraz wspiera w realizacji twórczego potencjału. Młodzież nie tylko uczestniczy w kulturze, ale też staje się jej twórcą.

Salonik artystyczny relacjonuje różne formy spotkań uczniów VIII LO z kulturą i sztuką:

  • wyjścia do rzeszowskich teatrów, kin, muzeów, galerii, filharmonii
  • wyjazdy na spektakle teatralne m.in. do Warszawy, Krakowa
  • zajęcia muzealne w Muzeum -Zamku w Łańcucie
  • udział w koncertach organizowanych na terenie szkoły w wykonaniu profesjonalnych muzyków
  • przygotowywanie i uczestnictwo w wydarzeniach kulturalnych szkoły np. uroczystościach jubileuszowych, akademiach, wystawach
  • udział w konkursach artystycznych różnego szczebla
  • cykliczne uczestnictwo w akcji Narodowe Czytanie
  • coroczne obchody Dnia Patrona Szkoły

25 października 2022 r. odbył się konkurs recytatorski pt. "Poezja polska i ukraińska", organizowany w Zespole Szkół Gospodarczych w Rzeszowie. Uczennice reprezentujące naszą szkołę zdominowały podium. Łucja Piwowar z klasy 2B zajęła drugie miejsce, natomiast Viktoriia Shumlianska z klasy 3B otrzymała wyróżnienie.
Obie uczennice przygotowywał pan Rafał Wierzbiński.
Zarówno uczennicom 8LO, jak i Panu Wierzbinskiemu życzymy dalszych sukcesów w rozwijaniu talentów artystycznych.

20221025_103816
20221025_122739
20221025_123003
Previous Next Play Pause
1 2 3

 U progu XX wieku, w fikcyjnej wsi Anatewka mleczarz Tewje – mężczyzna pogodny i wierny żydowskiej tradycji, dokonuje niełatwych wyborów pomiędzy szczęściem trzech, z pięciu ukochanych córek, a obyczajami swojego narodu… Tak w kilku słowach można przedstawić treść musicalu „Skrzypek na dachu”, który uczniowie naszej szkoły mieli przyjemność obejrzeć 6 kwietnia 2022 r. w Teatrze im. W. Siemaszkowej.
Ten wzruszający i liryczny spektakl mogli oglądać nie tylko uczniowie z klas humanistycznych (3cs i 3es), ale również „matematycy” (3as) i „biolodzy” (3ds).
Reżyser przedstawienia, Jan Szurmiej, wiernie odtworzył klimat obyczajowy malutkiej wsi, gdzieś daleko na Ukrainie i jej żydowskiej społeczności.

Uczniowie klas humanistycznych naszego liceum, 3cs i 3es nadrabiają stracony z powodu pandemii czas i w ostatnich tygodniach bardzo intensywnie obcują z wysoką kulturą, a to z inspiracji uczącej j. polskiego p. Marty Jadam.

Po niesamowitej scenicznej adaptacji "Mistrza i Małgorzaty", którą oglądali w ubiegły piątek, 18 marca zmierzyli się z trudną, ale niezwykle intrygującą sztuką Józefa Szajny.

Inscenizacja "Mistrza i Małgorzaty" Michaiła Bułhakowa - lektury na poziomie rozszerzonym - to spektakl przygotowany z dużym rozmachem, wykorzystujący nowoczesne środki wizualne, muzykę, taniec, zaskakujący oryginalnymi pomysłami. To fantastyczna lekcja o ludziach, ich przywarach i o szatańskich sztuczkach — nie tylko w Moskwie lat 30-tych XX wieku.
Z pewnością było warto wybrać się do Teatru W. Siemaszkowej na tę sztukę!

13 października 2020 r. dwie klasy z VIII LO miały niepowtarzalną okazję podziwiać wybrane dzieła Zdzisława Beksińskiego na wystawie zorganizowanej w Millenium Hall. Beksiński to znany artysta z naszego regionu, związany z Sanokiem, gdzie znajduje się stała ekspozycja jego obrazów. Jego surrealistyczne dzieła zachwycają, intrygują, przerażają, na pewno nie pozwalają przejść obojętnie, podobnie jego biografia, zakończona tragiczną śmiercią. 

18 listopada 2021 r. uczniowie VIII LO wzięli udział w niezwykle ciekawej multimedialnej lekcji o życiu i twórczości jednego z czołowych artystów współczesnych, pochodzącego z Podkarpacia, Zdzisława Beksińskiego. Wykład poprowadzili przedstawiciele Fundacji „Beksiński” – Ewa i Janusz Baryccy, którzy osobiści znali rodzinę Beksińskich. Obecnie popularyzują jego twórczość, w realizacji swoich niebanalnych projektów współpracują także z Muzeum Historycznym w Sanoku, któremu artysta w testamencie przekazał swoje prace.
W czasie wykładu młodzież dowiedziała się, m.in. o dwóch ważnych okresach w twórczości Beksińskiego: okresie malarstwa fantastycznego i późnym okresie warszawskim, o jego inspiracjach i fascynacjach, np. malarstwem Arnolda Bőcklina czy Artura Grottgera, czy też o jego wszechstronnych zainteresowaniach i technikach, w których się specjalizował, zaczynał bowiem od fotografii malarskiej, potem była fotografia kreacyjna, rzeźba, reliefy, malarstwo abstrakcyjne i surrealistyczne, w końcu fotomontaż komputerowy.

11 lutego 2020 r. uczniowie i nauczyciele VIII LO wspólnie wybrali się do Teatru im. W. Siemaszkowej na wieczorny spektakl "Piaf". W roli tytułowej wystąpiła Małgorzata Pruchnik-Chołka. "Piaf" to opowieść o francuskiej pieśniarce Edith Piaf. Jej życie to przykład oszałamiającej kariery - z nędzy, z ulicy, z nizin społecznych ta prosta dziewczyna wkroczyła na szczyty sławy - na ówczesne salony i największe sceny Paryża, w tym słynnej Olympii, a także Stanów Zjednoczonych.