SALONIK ARTYSTYCZNY

„Nie istnieje nic takiego, czego by sztuka nie mogła wyrazić…”

w myśl tego słynnego powiedzenia Oscara Wilde'a nasza szkoła dba o wszechstronny rozwój uczniów, stwarzając im możliwości aktywnego uczestnictwa w życiu kulturalnym szkoły i miasta. Odkrywa i pomaga rozwijać artystyczne talenty oraz wspiera w realizacji twórczego potencjału. Młodzież nie tylko uczestniczy w kulturze, ale też staje się jej twórcą.

Salonik artystyczny relacjonuje różne formy spotkań uczniów VIII LO z kulturą i sztuką:

  • wyjścia do rzeszowskich teatrów, kin, muzeów, galerii, filharmonii
  • wyjazdy na spektakle teatralne m.in. do Warszawy, Krakowa
  • zajęcia muzealne w Muzeum -Zamku w Łańcucie
  • udział w koncertach organizowanych na terenie szkoły w wykonaniu profesjonalnych muzyków
  • przygotowywanie i uczestnictwo w wydarzeniach kulturalnych szkoły np. uroczystościach jubileuszowych, akademiach, wystawach
  • udział w konkursach artystycznych różnego szczebla
  • cykliczne uczestnictwo w akcji Narodowe Czytanie
  • coroczne obchody Dnia Patrona Szkoły

 U progu XX wieku, w fikcyjnej wsi Anatewka mleczarz Tewje – mężczyzna pogodny i wierny żydowskiej tradycji, dokonuje niełatwych wyborów pomiędzy szczęściem trzech, z pięciu ukochanych córek, a obyczajami swojego narodu… Tak w kilku słowach można przedstawić treść musicalu „Skrzypek na dachu”, który uczniowie naszej szkoły mieli przyjemność obejrzeć 6 kwietnia 2022 r. w Teatrze im. W. Siemaszkowej.
Ten wzruszający i liryczny spektakl mogli oglądać nie tylko uczniowie z klas humanistycznych (3cs i 3es), ale również „matematycy” (3as) i „biolodzy” (3ds).
Reżyser przedstawienia, Jan Szurmiej, wiernie odtworzył klimat obyczajowy malutkiej wsi, gdzieś daleko na Ukrainie i jej żydowskiej społeczności.

Uczniowie klas humanistycznych naszego liceum, 3cs i 3es nadrabiają stracony z powodu pandemii czas i w ostatnich tygodniach bardzo intensywnie obcują z wysoką kulturą, a to z inspiracji uczącej j. polskiego p. Marty Jadam.

Po niesamowitej scenicznej adaptacji "Mistrza i Małgorzaty", którą oglądali w ubiegły piątek, 18 marca zmierzyli się z trudną, ale niezwykle intrygującą sztuką Józefa Szajny.

Inscenizacja "Mistrza i Małgorzaty" Michaiła Bułhakowa - lektury na poziomie rozszerzonym - to spektakl przygotowany z dużym rozmachem, wykorzystujący nowoczesne środki wizualne, muzykę, taniec, zaskakujący oryginalnymi pomysłami. To fantastyczna lekcja o ludziach, ich przywarach i o szatańskich sztuczkach — nie tylko w Moskwie lat 30-tych XX wieku.
Z pewnością było warto wybrać się do Teatru W. Siemaszkowej na tę sztukę!

18 listopada 2021 r. uczniowie VIII LO wzięli udział w niezwykle ciekawej multimedialnej lekcji o życiu i twórczości jednego z czołowych artystów współczesnych, pochodzącego z Podkarpacia, Zdzisława Beksińskiego. Wykład poprowadzili przedstawiciele Fundacji „Beksiński” – Ewa i Janusz Baryccy, którzy osobiści znali rodzinę Beksińskich. Obecnie popularyzują jego twórczość, w realizacji swoich niebanalnych projektów współpracują także z Muzeum Historycznym w Sanoku, któremu artysta w testamencie przekazał swoje prace.
W czasie wykładu młodzież dowiedziała się, m.in. o dwóch ważnych okresach w twórczości Beksińskiego: okresie malarstwa fantastycznego i późnym okresie warszawskim, o jego inspiracjach i fascynacjach, np. malarstwem Arnolda Bőcklina czy Artura Grottgera, czy też o jego wszechstronnych zainteresowaniach i technikach, w których się specjalizował, zaczynał bowiem od fotografii malarskiej, potem była fotografia kreacyjna, rzeźba, reliefy, malarstwo abstrakcyjne i surrealistyczne, w końcu fotomontaż komputerowy.

11 lutego 2020 r. uczniowie i nauczyciele VIII LO wspólnie wybrali się do Teatru im. W. Siemaszkowej na wieczorny spektakl "Piaf". W roli tytułowej wystąpiła Małgorzata Pruchnik-Chołka. "Piaf" to opowieść o francuskiej pieśniarce Edith Piaf. Jej życie to przykład oszałamiającej kariery - z nędzy, z ulicy, z nizin społecznych ta prosta dziewczyna wkroczyła na szczyty sławy - na ówczesne salony i największe sceny Paryża, w tym słynnej Olympii, a także Stanów Zjednoczonych.

13 października 2020 r. dwie klasy z VIII LO miały niepowtarzalną okazję podziwiać wybrane dzieła Zdzisława Beksińskiego na wystawie zorganizowanej w Millenium Hall. Beksiński to znany artysta z naszego regionu, związany z Sanokiem, gdzie znajduje się stała ekspozycja jego obrazów. Jego surrealistyczne dzieła zachwycają, intrygują, przerażają, na pewno nie pozwalają przejść obojętnie, podobnie jego biografia, zakończona tragiczną śmiercią. 

W czwartek 9 stycznia 2020 r. uczniowie naszego liceum uczestniczyli w niezwykłym koncercie karnawałowym w Filharmonii Podkarpackiej.
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Podkarpackiej i zespół Spirituals Singers Band wykonali kompozycje G Gershwina, J. Millera w nowych aranżacjach. Zachwyciła nas pieśń wykonana a capella. Niezwykle pięknie zabrzmiały pieśni gospel. Już teraz czekamy na kolejny koncert.

81825160_451653205778964_4980828351460540416_n
82119540_2815128208526568_36728846623440896_n
82336784_604907126988862_7393606734855536640_n
82469690_540812093175920_1771305406916722688_n