Z ogromnym żalem żegnamy p. Dorotę Wyspiańską–Zapędowską, wnuczkę Stanisława Wyspiańskiego – patrona VIII LO i wielką przyjaciółkę naszej szkoły. Ś. P. Dorota Wyspiańska – Zapędowska zmarła w wieku 74 lat 29 sierpnia, a urna z jej prochami została złożona w grobie rodzinnym w Lublinie. Wnuczka wielkiego twórcy Młodej Polski była ostatnią osobą noszącą to nazwisko i mogącą się powołać na pokrewieństwo z artystą. Była córką najmłodszego syna Wyspiańskiego – Stanisława, znanego wszystkim z obrazu „Śpiący Staś”. Swoje dorosłe życie związała z Lublinem, dokąd przeprowadziła się z poznanym w Krakowie mężem. Po latach powiedziała: „Zostawiłam więc Kraków i przyjechałam z dwuletnim wtedy synem. Nie miałam tu nikogo, ale byłam szczęśliwa”.                                                                                                           
Pani Dorota wielokrotnie gościła w murach naszej placówki, uświetniając uroczystości związane z Dniem Patronem Szkoły – Stanisławem Wyspiańskim oraz jubileuszami VIII LO . Wnuczka artysty, poznana przez nas podczas obchodów 100 rocznicy jego śmierci  była honorowym gościem Jubileuszu 20-lecia Szkoły w styczniu r. 2009. W 2017 r. pani Dorota Wyspiańska-Zapędowska odwiedziła nas ponownie przy okazji finału konkursu zorganizowanego przez naszą szkołę dla uczczenia 110 rocznicy śmierci artysty. Po raz trzeci i niestety ostatni spotkaliśmy się w styczniu 2019  podczas Jubileuszu 30-lecia Szkoły połączonego ze 150 rocznicą urodzin, którego była honorowym gościem. Zawsze przyjeżdżała na nie z wielką radością, podkreślając, że czuje się u nas jak w domu. Z wielką skromnością, serdecznością, ale i z humorem potrafiła opowiadać o swoim wielkim dziadku.  Jej anegdoty i ciepłe wspomnienia przybliżały i ożywiały postać patrona szkoły                                   
Będzie nam jej bardzo brakować.

w_16
700x450-crop-90-w_1
700x450-crop-90-w_3
700x450-crop-90-w_4
700x450-crop-90-w_2
w_8
w_17
Previous Next Play Pause
1 2 3 4 5 6 7