10 i 11 lutego w Młodzieżowym Domu Kultury na ul. Osmeckiego odbył się I Kongres Samorządów Uczniowskich. Przedsięwzięcie zorganizowała Młodzieżowa Rada Młodzieży Miasta Rzeszowa. Nasze liceum reprezentowało aż 4 uczniów: Kamila Pabiańska i Jakub Draus z klasy 3 bs – jako radni i współorganizatorzy oraz Leon Mazur i Jakub Kuśnierz z klasy 1d - uczestnicy. Wydarzenia poprzedziły ankiety zorganizowane w szkołach na terenie miasta, w których uczniowie poruszali nurtujące ich problemy. Celem spotkania było wypracowanie najlepszego modelu działania samorządów uczniowskich i aktywna promocja samorządności wśród młodzieży.

Młodzież chętnie podejmowała dyskusję i otwarcie przedstawiała swoje oczekiwania wobec samorządu i miasta, ale także podejmowała trudne tematy związane z edukacją i usprawnieniem procesu dydaktycznego. Uczestnikami rozmów byli również zaproszeni goście, m.in. dyrektor Wydziału Edukacji UM - Zbigniew Bury, wiceprzewodniczący Rady Miasta - Mirosław Kwaśniak, dyrektor I LO - Piotr Wanat. W pierwszym dniu Kongresu przedstawiciele SU mieli także możliwość wzięcia udziału w panelu „Jak się uczyć?”, który prowadzili Fundacja Szkoła 2.0 oraz Pani Ewa Zielińska z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej nr 2. Nauczyciele natomiast brali udział w panelu „Jak opiekować się samorządem uczniowskim?”.


Drugi dzień rozpoczął się od dyskusji pomiędzy poszczególnymi grupami na temat potrzeb szkół dotyczących wyposażenia i materiałów dydaktycznych. Panel dyskusyjny z uczniami liceów ogólnokształcących poprowadziła uczennica naszej szkoły oraz radna RMR - Kamila Pabiańska. Podczas kongresu udało się także połączyć z ministrem Piotrem Mazurkiem - Pełnomocnikiem Rządu ds. Polityki Młodzieżowej. Dzień został zakończony dyskusją na temat oczekiwań szkół wobec miasta oraz Rady Młodzieży Rzeszowa przeprowadzoną przez przewodniczącego RMR - Adriana Depę oraz p. Krystiana Przełożnego z Wydział Edukacji UM.
Takie inicjatywy jak Kongres są bardzo potrzebne: młodzież zdobyła wiedzę oraz doświadczenia pomocne w codziennym funkcjonowaniu w szkole, ale także uczyła się nabierania pewności siebie w prowadzeniu dyskusji i obrony swoich racji.


Liczymy na więcej takich wydarzeń!

3
4
6
7
Pos2
post1
Rada Młodzieży
Previous Next Play Pause
1 2 3 4 5 6 7