W minionym tygodniu uczniowie naszego liceum wzięli po raz kolejny udział w 19. Objazdowym Festiwalu Watch Docs Prawa Człowieka w Filmie, organizowanym przy współpracy z WSPIA Rzeszowską Szkołą Wyższą. Jego głównym celem jest promowanie praw i wolności, które przysługują każdemu człowiekowi bez względu na jego pochodzenie, rasę, płeć, wyznanie czy przekonania polityczne. W tym roku - ze względu na warunki pandemiczne - projekcie filmowe miały miejsce w budynku naszego liceum.
W ramach festiwalu uczniowie obejrzeli kilka filmów poświęconych interesującym ich zagadnieniom współczesnego świata, takich jak globalizacja, represje polityczne, katastrofy ekologiczne czy mechanizmy propagandy. W wybranym repertuarze znalazł się m.in. film „Stolen Fish. Kiedy zabraknie ryb” dotyczący chińskich inwestycji w Gambii, które zabierają prace miejscowym rybakom, zmuszając ich do emigracji czy „Raport z suchego miasta” poświęcony problemowi życia w wielkim mieście, w którym kończą się zapasy wody.

Po każdej projekcji filmowej odbyły się dyskusje pod kierownictwem nauczycieli i wychowawców. Jak się okazało były one nie tylko doskonałą okazją do uwrażliwienia uczniów na problem łamania praw człowieka we współczesnym świecie, ale także możliwością do przeprowadzenia ciekawych dyskusji i wymiany poglądów.

Koordynatorem wydarzenia był dr G. Wrona

1
2
4
Previous Next Play Pause
1 2 3