Listopad 2019 r.

To był prawdziwy maraton medialny i poligon dziennikarski. Uczestniczyli w nim uczniowie ośmiu pierwszych klas  VIII LO w Rzeszowie. Każda z kilkudziesięcioosobowych grup, uczyła się sztuki prowadzenia i nagrywania wywiadu, rozmowy, autoprezentacji, autopromocji, budowania marki osobistej, przekazu wideo, budowania portfolio.  Analizowaliśmy zalety i wady mediów społecznościowych.  Omówiliśmy formy aktywności na najpopularniejszych portalach.  Ćwiczyliśmy działania dziennikarskie, także z wykorzystaniem różnych aplikacji. Uczniowie wcielili się w role dziennikarza, fotoreportera, operatora kamery, reżysera, scenarzysty, organizatora i uczestnika castingu.

Sprawdziliśmy, jak umiejętności dziennikarskie przydają się w życiu szkolnym, zawodowym i prywatnym. Ważnym elementem wspólnych zajęć było doskonalenie pewności siebie, dociekliwości, odkrywanie wrażliwości, budowanie relacji, kontrola i wykorzystanie emocji, metod perswazji.  Uczestnicy warsztatów poznali zasady pracy redakcyjnej, odróżniania gatunków informacyjnych, publicystycznych.  Uczestniczyli w debacie i talk-show.  Dowiedzieli się w jakich przypadkach należy oddzielać fakty od opinii i poglądów, a w jakich można je łączyć i ujawniać

  • Blog czy vlog – co wybrać i jak je tworzyć? Siła i przewaga przekazu na żywo.
  • Odpowiadaliśmy na istotne dla każdego ucznia pytania:
  • Jak ważne są ślady naszej działalności, aktywności internetowej ?
  • Jak przygotować się do rozmowy o pracę?
  • Dlaczego w sieci nic nie ginie?    
  • Dlaczego w przyszłości, nie pozwolą nam zapomnieć o naszej przeszłości internetowej?    
  • Jak sobie radzić z hejtem i krytyką w sieci?  

Wspólnie z młodzieżą zorganizowaliśmy przegląd najlepszych  amatorskich produkcji wideo w kategoriach: rozrywka, komedia, muzyka, publicystyka i wideorozmowa,  edukacja, nauka, technika, hobby, podróże, sport, kultura, sztuka, beauty, fashion,  branded content, gaming.
Prawdziwym hitem okazał się przegląd talentów – uczniowie przekonali się, że wystarczy przełamać strach przed występami publicznymi, aby śpiewać, tańczyć, recytować, przemawiać, a nawet robić szpagaty czy pompki przed publicznością. Odpowiednie wsparcie i nastawienie dają zaskakujące efekty. Mamy nadzieję, że to tylko wprawka przed cyklem warsztatów z red. Adamem Mokrzyckim, które - dla chętnych - rozpoczną się już w grudniu.

WARSZTATY MEDIALNE VIII LO
WARSZTATY MEDIALNE VIII LO.jpg 3
WARSZTATY MEDIALNE VIII LO.jpg 4
WARSZTATY MEDIALNE VIII LO.jpg 5
WARSZTATY MEDIALNE VIII LO.jpg 6
WARSZTATY MEDIALNE VIII LO.jpg 7
Previous Next Play Pause
1 2 3 4 5 6