Witamy

  • Witamy

    Witamy na stronie VIII Liceum Ogólnokształcącego w Rzeszowie.  Mamy nadzieję, że informacje tutaj zamieszczone okażą się rzetelnym i ciekawym źródłem wiedzy o naszej szkole.  

    Czytaj więcej...

Ogłoszenia

Kalendarz

poprzednim miesiącu listopad 2018 następnym miesiącu
N P W Ś C Pt S
week 44 1 2 3
week 45 4 5 6 7 8 9 10
week 46 11 12 13 14 15 16 17
week 47 18 19 20 21 22 23 24
week 48 25 26 27 28 29 30

20 grudnia 2011 r. - Uczniowie VIII LO wzięli udział w szkolnym konkursie na świąteczny, bożonarodzeniowy wystrój sal lekcyjnych. I miejsce zajęły klasy 3C, 3A i 2D, II miejsce przyznano kl.1C i 2C. Przygotowane dekoracje stworzyły wyjątkowy, przedświąteczny klimat. W ludowych zwyczajach okres poprzedzający Boże Narodzenie wiązał się z wykonywaniem ozdób choinkowych w domach, czym niejednokrotnie zajmowały się całe rodziny.Ozdoby wykonywane były z bibułki, słomy, kolorowego papieru, wydmuszek jaj, orzechów, szyszek, pestek owoców i ziaren zbóż świadczyły o ogromnej fantazji i pomysłowości twórców. Warto kontynuować tę piękną tradycję, pielęgnując dzieło naszych przodków.

20 grudnia 2011 r. - młodzież VIII LO wzięła udział w miejskiej wigilii na rzeszowskim rynku. Przedświąteczne spotkanie rozpoczęło się od koncertu kolęd, następnie władze miasta przekazały życzenia mieszkańcom Rzeszowa.Dla wszystkich przygotowano degustacje tradycyjnych wigilijnych potraw. Nie zabrakło również kiermaszu świątecznych ozdób. Wśród artystów, występujących na deskach estrady, znaleźli się aktorzy „Teatru na walizkach" z Wrocławia, którzy przygotowali widowisko „Parada zimowa na szczudłach". Prawdziwy św. Mikołaj z żywymi reniferami kusił do wspólnej fotografii. Natomiast w podziemnej trasie turystycznej można było ubierać choinkę. Na gałązkach wieszano bańki, do których można było włożyć karteczkę z życzeniami i sugestiami jakimi sprawami powinien się zająć prezydent miasta.

Noc filmowa. W nocy, z 28 na 29 października 2011 r., czyli z piątku na sobotę, uczestnicy Koła Turystycznego wzięli udział w nocy filmowej w szkole. Impreza, zorganizowana przez p.Joannę Czado, p.Sławomira Lelka i samorząd koła, rozpoczęła się o godzinie 18:00 zbiórką i wspólnym przygotowywaniem miejsc do spania. Następnie cała grupa udała się na mecz siatkówki rozegrany pomiędzy reprezentacją klasy 2b i 3c. Ostatecznie, po zaciętym i wyrównanym meczu, zwyciężyła klasa 2b, choć przyznać należy, że poziom był niezwykle wyrównany, a obie klasy walczyły dzielnie. Po meczu przyszła pora odpoczynku, integracji i posiłku, a nic lepiej nie spełnia wszystkich tych funkcji niż wspólne grillowanie. Przy grillu była też okazja, aby pośpiewać i potańczyć przy dźwiękach gitary. Chętni mogli zagrać w tenisa stołowego oraz wykazać się sprawnością fizyczną podczas ćwiczeń lekkoatletycznych. Następnie przyszła kolej na naukę piosenki Oddziału Zamkniętego pt.: „Szkoła naszym życiem jest”, która od tej chwili stała się oficjalnym hymnem koła. Wreszcie uczestnicy nocy filmowej przystąpili do oglądania filmów. Na początek lekkiej komedii, by następnie przystąpić do obejrzenia filmu fabularnego „World Trade Center” z Nicolasem Cage w roli głównej. Kolejną atrakcją był film podróżniczy ukazujący piękne krajobrazy, kulturę i największe atrakcje Argentyny. W planach był jeszcze film dokumentalny przybliżający piękno Florydy, niestety okazało się, że większość uczestników usnęła, wyczerpana zabawą i ogromem wrażeń. Noc filmowa została oficjalnie zakończona w sobotni poranek. Wszyscy uczestnicy i opiekunowie w dobrych humorach opuścili szkołę.

 

23 listopada 2011 r. - Uczniowie klas: 1a, 1b i 1c liceum, uczestniczyli  w spotkaniu z funkcjonariuszami  policji, nadkom. Aliną Pieniążek i nadkom. Krzysztofem Piskorem z Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie. Spotkanie, zorganizowane przez Joannę Czado, miało na celu przybliżenie młodzieży zagadnień z zakresu profilaktyki przestępczości i demoralizacji nieletnich. W swoich wystąpieniach funkcjonariusze szczegółowo omówili niepokojące statystyki dotyczące przestępczości nieletnich, skalę wykrywalności przestępstw oraz prowadzone przez Policję programy profilaktyki m.in.: akcję prewencyjno-edukacyjną pod hasłem „Kibol to nie kibic”, oraz liczne konkursy, wśród nich konkurs plastyczny „Bezpieczne wakacje”. Uczniowie mieli także okazję zapoznać się z postępowaniem w sprawach nieletnich oraz szerokim spektrum kar przewidzianych Kodeksem Karnym. Spotkanie było też okazją do dyskusji, uczniowie chętnie zadawali pytania, dzielili się własnymi spostrzeżeniami.

 

28 listopada 2011 r. - Młodzież VIII LO miała okazję uczestniczyć w koncercie pt.„Piosenka ci nie da zapomnieć". Licealiści wysłuchali aranżacje takich kompozytorów jak Henryk Wars, Jerzy Petersburski, Zygmunt Karasiński czy Władysław Daniłowski. Twórczość tych artystów stanowi w dzisiejszych czasach dziedzictwo polskiej kultury muzycznej. „Piosenka ci nie da zapomnieć"- to projekt muzyczno-aktorski, bazujący na twórczości muzycznej z lat 20. i 30. XX w. stworzony w koprodukcji Rzeszowskiego Stowarzyszenia Inicjatyw Artystycznych „Pełna Kultura" i Teatru Maska w Rzeszowie.

11 listopada 2011 r. - obchodzono w całej Polsce rocznicę odzyskania niepodległości. W całym kraju odbywały się Msze święte za ojczyznę, defilady, parady, inscenizacje historyczne, składanie kwiatów przed pomnikami. Młodzież VIII LO uczestniczyła w regionalnych uroczystościach, godnie reprezentując społeczność Zespołu Szkół Ogólnokształcących Nr 3. W czwartek 17 listopada uczniowie naszej szkoły złożyli hołd poległym żołnierzom podczas uroczystej akademii przygotowanej przez uczniów, pod opieką nauczycieli.

9 listopada 2011 r. - w kościele św. Judy Tadeusza w Rzeszowie  została odprawiona uroczysta Msza św. koncelebrowana w intencji zmarłych dyrektorów, nauczycieli, wychowawców oraz uczniów szkół rzeszowskich. W czasie Mszy św. odczytano przygotowane wcześniej wypominki. W uroczystości wzięła udział  delegacja nauczycieli i uczniów z naszej szkoły.

7 listopada 2011 r. - uczniowie klas trzecich uczestniczyli w zajęciach warsztatowych w Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Rzeszowie. Uczestnicy zapoznali się z zasadami rządzącymi rynkiem pracy, poznali możliwości rozwoju własnych zasobów i aktywizacji bezrobotnych absolwentów.Preorientacja zawodowa ma pomóc tegorocznym maturzystom w podjęciu ważnych życiowych decyzji.

W dniach 24-28 października 2011 r. w naszej szkole odbyły się lekcje prowadzone przez:19-letnią Tako z Gruzji oraz 21-letnią Icy z Chin - studentki współpracujące ze Stowarzyszeniem AIESEC w ramach projektu „Enter Your Future” (Wspólny Krok w Przyszłość). Zajęcia miały na celu poszerzenie wiedzy na temat Chin i Gruzji, głębsze poznanie kultury, historii, najważniejszych zabytków i tradycji. Uczniowie z poszczególnych klas mogli dowiedzieć się więcej na temat projektu sprawdzając jednocześnie swoją znajomość języka angielskiego. Ostatnim etapem zajęć były warsztaty - uczestnicy w formie plakatów, rysunków czy znaków odtwarzali poznane fakty i informacje. Zajęcia były dla uczniów wyjątkową formą prowadzenia lekcji języka angielskiego, okazją do poznania ciekawych ludzi, jak również narodowej kultury, języka i obyczajów. Opiekę nad młodzieżą sprawowała p. Anna Sawicka.

28 października 2011 r. - uczniowie z klas: 1a, 2e, 3a, 3d - pod opieką p. A. Stawskiej, p. J. Woźniak, p. M. Malisiewicz i p. A. Murias byli na wycieczce w Krakowie. Główne punkty programu to spektakl pt. Tragedia Makbeta w Teatrze im. J. Słowackiego oraz zwiedzanie Muzeum - Podziemi Rynku w Krakowie. Spektakl w reżyserii Redbada Klijnstry, z Radosławem Krzyżowskim w roli tytułowej, odbiegał od tradycyjnej wersji dramatu Szekspira. Znakomity tekst w tłumaczeniu Stanisława Barańczaka w zderzeniu z nowatorskimi zabiegami (wideorejestracje, kabaretowe minibenefisy, kostiumy zanurzone w bezczasie, efekty muzyczne) nabrał nowych znaczeń i - chociaż przedstawienie wydaje się kontrowersyjne - mogło się podobać. Wielu wrażeń dostarczyła także wędrówka po średniowiecznym Krakowie. Połączenie archeologicznych eksponatów i historii z odległych wieków z najnowszą technologią w pełni odpowiada przyzwyczajeniom i potrzebom dzisiejszego odbiorcy. Sam Kraków, jak zwykle, tętniący życiem, z niezwykłą atmosferą, pełen studentów i turystów, zachęca, aby do niego wracać - może także na studia...

26 października 2011 r. - odbyło się pasowanie uczniów klas pierwszych. Do wspólnej zabawy zaproszono wszystkie pierwsze klasy razem z wychowawcami. Przygotowane konkurencje polegały, m.in. na prezentacji swojej klasy, wypiciu butelki mleka-eliksiru mądrości, jak również zaprezentowaniu sprawności fizycznej. Prezentacje wykazały, że wśród pierwszoklasistów są utalentowani sportowcy, wokaliści i artyści, którzy godnie będą reprezentować społeczność szkolną.

20 i 21 października 2011 r. - już po raz piąty uczniowie VIII LO wzięli udział w Ogólnopolskim Objazdowym Festiwalu Filmowym „Watch Docs”- zorganizowanym w Wyższej Szkole Prawa i Administracji w Rzeszowie. W tym roku uczestnicy Festiwalu mogli obejrzeć 16 filmów dokumentalnych dotyczących Praw Człowieka. Dodatkowo organizatorzy przygotowali wiele atrakcji towarzyszących. Gościem specjalnym festiwalu był Sonam Topdem, przedstawiciel społeczności tybetańskiej na uchodźctwie. Duże zainteresowanie wzbudziły wykłady na temat praw człowieka, warsztaty antydyskryminacyjne, wystawa zdjęć oraz spotkania z ekspertami, dyskusje panelowe.Akcja WATCH DOCS, obok obejrzenia doskonałych dokumentów, daje widzom możliwość zapoznania się z działalnością prospołeczną i zachęca do podjęcia konkretnej aktywności na rzecz Praw Człowieka.

20 października 2011 r. - młodzież VIII LO wzięła udział w spektaklu „Tajemnice Iluzji” Aleksandra Tkacza. Odkrywanie tajników matematyczno-fizycznej wiedzy, możliwość uczestniczenia w rozwiązywaniu zadań poprzez sztukę iluzji to nieliczne z atrakcji widowiska. Sztuka iluzji, świat czarów są bliskie każdemu człowiekowi, korzystnie wpływają na rozwój wyobraźni, logicznego myślenia, dostarczają miłych wrażeń i niezapomnianych przeżyć.

7 października 2011 r. - klasy: 3c, 3d i 2d wzięły udział w projekcji filmu „Bitwa Warszawska” połączonej z prelekcją pracownika naukowego IPN. „Bitwa Warszawska" to wielki fresk historyczny o jednej z najważniejszych batalii w dziejach świata. To także jedna z pierwszych w Europie i w Polsce, pełnometrażowych produkcji zrealizowanych w 3D. Jerzy Hoffman, nominowany do Oscara mistrz wielkich widowisk historycznych, przypomniał słabo obecną w zbiorowej pamięci kulminację najnowszej historii Polski. Dla młodej widowni był to ciekawy przekaz o bitwie, która wpłynęła na losy polskiego narodu.

6 października 2011 r. - uczniowie klasy 2E i 1C wzięli udział w lekcji przeprowadzonej w Bibliotece Zamkowej w Łańcucie. Księgozbiór ten należy do niewielu zachowanych niemal w całości zbiorów magnackich w Polsce. Biblioteka założona ok. 1798 roku z inicjatywy Elżbiety z Czartoryskich Lubomirskiej do dziś jest cennym skarbem polskiej kultury i nauki. Mieszczący się w szafach dobytek kolejnych spadkobierców Łańcuta – Potockich, to nieoceniona „perła”. Zbiory liczą ponad 22 tysiące woluminów. Uczniowie wysłuchali ciekawego wykładu, zwiedzili wnętrze biblioteki urządzone w stylu angielskim. Specyficzny zapach starodruków, ciekawe opowieści przewodnika, długi spacer po parku na długo pozostaną w pamięci.

30 września 2011 r. - w naszej szkole przeprowadzone zostały prawybory do Sejmu. Celem tego ogólnopolskiego projektu edukacyjnego nie była agitacja przedwyborcza, lecz kształtowanie obywatelskich postaw i dążenie do świadomego postrzegania obowiązków wobec ojczyzny. W głosowaniu mogły wziąć udział wszystkie osoby tworzące społeczność szkolną. Przez cały dzień działała komisja wyborcza odpowiedzialna za przeprowadzenie głosowania. Wyniki zostaną podane po podliczeniu głosów.

26 września 2011 r. - Klasa 2a została zaproszona na Dni Otwarte do NBP w Rzeszowie. Podczas tej nietypowej lekcji ekonomii uczniowie mogli poznać historię pieniądza, dzieje bankowości centralnej, uczyli się rozpoznawania autentyczności banknotów i bezpiecznego korzystania z kart płatniczych. Wizyta w NBP okazała się podróżą w zawiły świat ekonomii, numizmatów, maszyn do liczenia, sortowania i paczkowania pieniędzy. Tegoroczna edycja Dni Otwartych była zorganizowana już po raz ósmy.

20 września 2011 r. - Rzeszowski Park Linowy Expedycja to miejsce umożliwiające miłe i aktywne spędzanie czasu na świeżym powietrzu, każdy ma tutaj możliwość sprawdzenia własnej odwagi. Czy tak jest rzeczywiście postanowiła się przekonać klasa 1B. Opiekę nad klasą sprawowała p. Joanna Czado i p. Anna Majewska, a na miejscu dołączyli wykwalifikowani instruktorzy, którzy czuwali nad bezpieczeństwem i świetną zabawą licealistów. Po obowiązkowym szkoleniu, uczniowie wyposażeni w uprzęże, karabinki, rolki i kaski rozpoczęli zdobywanie kolejnych przeszkód. I choć nie jednemu zadrżały kolana przy pokonywaniu drewnianych mostów na linach, ścianki wspinaczkowej czy zjazdów zawieszonych na wysokości 6 metrów, to zabawa była świetna. Po przejściu trasy, z grupy najodważniejszych wylosowano trzy osoby: Klaudię Nazimek, Anetę Kalembkiewicz i Andrzeja Richerta, którzy wykonali skok na linie z 11 metrów i na potwierdzenie swojej odwagi otrzymali dyplomy.
Cała klasa 1B w świetnych humorach opuściła Park Linowy, planując powrót i pokonanie najtrudniejszej trasy - w końcu, kto da radę jak nie 1B?

19-20 września 2011 r. - uczniowie klas maturalnych VIII LO uczestniczyli w targach edukacyjnych. ,,Salon Maturzystów” to największa ogólnopolska kampania informacyjna przygotowywana przez Fundację Edukacyjną Perspektywy. Targom towarzyszył bogaty program wykładowy, w tym przede wszystkim cykl spotkań poświęconych maturze 2012, zrealizowany przez pracowników Okręgowych Komisji Egzaminacyjnych. Dla większości uczestników był to pierwszy realny, a nie wirtualny kontakt z uczelnią. Uczniowie mogli porozmawiać o wymaganiach rekrutacyjnych, warunkach studiowania, poznali nowe interesujące kierunki. Dzięki temu łatwiej będą mogli zaplanować swoją przyszłość.

Edukacja czytelnicza i medialna stanowi ważną część całego procesu dydaktyczno-wychowawczego. Prawidłowe korzystanie z zasobów bibliotek, opanowanie technik poszukiwania materiałów do dalszego uczenia się i doskonalenia metod samodzielnej pracy z książką i innymi źródłami informacyjnymi, to podstawowe umiejętności warunkujące zdobywanie wiedzy. Umiejętności te nabywają uczniowie VIII LO podczas zajęć edukacyjnych, w tym podczas lekcji bibliotecznych, odbywających się cyklicznie w Wojewódzkiej Bibliotece Pedagogicznej.

16 września 2011 r. - grupa uczniów VIII LO pod opieką nauczycieli wzięła udział w rajdzie rowerowym. Wyjazd zorganizowano w ciągu trzech dni z uwagi na przewidywaną słoneczną pogodę. Chcieliśmy dotrzeć do Woli Zgłobieńskiej na południe od Rzeszowa. Trasa wiodła przez Kielanówkę, Nosówkę, Zgłobień. Poruszaliśmy się bocznymi drogami delektując się malowniczymi pejzażami. Nie był to nasz pierwszy szkolny rajd rowerowy. Ten jednak był pierwszym, który nie dotarł do celu. Powodem był niegroźny upadek jednego z uczestników. Rower został uszkodzony i niedaleko kościoła parafialnego w Zgłobniu, byliśmy zmuszeni czekać na rodziców ucznia. Na szczęście było ciepło, a niektórzy ten nieplanowany odpoczynek przywitali z radością. Na koniec rajdu rozpaliliśmy ognisko. Tak oto pożegnaliśmy lato i rozpoczęliśmy nowy rok szkolny.

16 września 2011 r. - uczniowie klasy III b wzięli udział w osiemnastej edycji „Sprzątania Świata - 2011”. „Lasy to życie - chrońmy je" - tak brzmiało hasło tegorocznej akcji.Fundacja „Sprzątanie Świata - Polska” i Fundacja Nasza Ziemia włączyły się aktywnie w obchody Międzynarodowego Roku Lasów, ogłoszonego przez ONZ.Co roku podczas wrześniowej akcji w całej Polsce odbywają się działania z zakresu aktywnej edukacji ekologicznej: likwidacji dzikich wysypisk, segregowania zebranych odpadów, zakładania zieleńców, sadzenia drzew, krzewów i kwiatów. Przy okazji akcji realizowane są programy edukacji ekologicznej (konkursy, turnieje wiedzy, happeningi, festyny, festiwale).

15-16 września 2011 r. - odbył się w szkole kiermasz podręczników używanych. Każdy kto nie zdążył na wakacjach zrobić zakupów miał okazję kupić brakujące podręczniki. Akcją, jak co roku, zajął się Samorząd Uczniowski. W sprzedaży podręczników udział wzięli również absolwenci naszego liceum.
8 września 2011r. uczniowie klasy IC i IIE pod opieką p.J.Woźniak i p.L.Lasoty wybrali się na IX Festiwal Twórczości Artystycznej Uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej. Na deskach sceny WDK poszczególne grupy przedstawiały przygotowane przez siebie sztuki teatralne. Poziom artystyczny widowisk oceniało jury. Honorowymi gośćmi spotkania byli przedstawiciele władz miasta, PEFRON-u, Caritasu. Szczególnym przeżyciem dla uczestników było wspólne zdjęcie z Arturem Barcisiem i możliwość otrzymania autografu od popularnego aktora. Festiwalowi towarzyszyła wystawa prac.

1 września 2011 r. - społeczność uczniowska VIII LO wzięła udział w Mszy św. odprawionej w Kościele p.w. Chrystusa Króla w Rzeszowie. Po nabożeństwie na sali gimnastycznej odbyła się uroczysta akademia inaugurująca nowy rok szkolny 2011/2012.Rozpoczynający się rok został ogłoszony przez minister Katarzynę Hall Rokiem Szkoły z Pasją. Inicjatywa jest kontynuacją Roku Odkrywania Talentów.Przyjazną i ciekawą szkołę tworzą nie tylko dyrektor i nauczyciele, lecz także rodzice i środowisko zewnętrzne, w tym organizacje pozarządowe i jednostki samorządu terytorialnego oraz sami uczniowie. Najważniejsze w tym roku będzie podkreślanie roli wszystkich osób zaangażowanych w życie placówki oświatowej.

„Żegnajmy się - tak, jakbyśmy się mieli spotkać nazajutrz, a witajmy się tak, jakbyśmy się nie widzieli sto lat!"
22 czerwca 2011 r. - uczniowie VIII LO zakończyli kolejny rok szkolny. Podczas uroczystej akademii pani dyrektor Zofia Kanicka podsumowała wyniki całorocznej pracy, dokonała bilansu sukcesów i porażek. Wśród wielu płynących życzeń i podziękowań były też wspomnienia, wskazówki, przestrogi. Choć chwila ta zamknęła pewien rozdział naszego życia, nie możemy mówić o końcu. Możemy jedynie powtórzyć słowa Winstona Churchilla: „To nie jest koniec, to nawet nie jest początek końca, to dopiero koniec początku”. Do zobaczenia po wakacjach ;-)

9 maja 2011 r. - uczniowie klasy Ie wzięli udział w zajęciach artystyczno-sportowych. Plener został zorganizowany na terenie mieszczących się w starym dworku Warsztatów Terapii Zajęciowej w Zgłobniu. Uczestnicy mogli rozwijać swoje umiejętności plastyczne, a zwłaszcza rzeźbiarskie. Nie zabrakło też atrakcji - na świeżym powietrzu odbyły się konkurencje sportowe, gry towarzyskie. Organizatorzy zapewnili poczęstunek. Była to ważna lekcja tolerancji. Młodzież mogła poznać podopiecznych WTZ, ich życiowe pasje, ale też obserwowała nieustanne pokonywanie trudów codzienności, własnych niedoskonałości. Licealiści mogli się przekonać, że dzięki ciężkiej pracy, mimo niepełnosprawności - można spełniać swoje marzenia. Nad bezpieczeństwem grupy czuwały: p. Joanna Woźniak i p. Lucyna Lasota.

25 maja 2011 r. - klasa Id pod opieką p. Anny Sawickiej wzięła udział w II Forum Innowacji, które odbyło się w Filharmonii Podkarpackiej im. Artura Malawskiego w Rzeszowie. Przyjechali goście z Chin, Szwajcarii, Holandii, Węgier, Słowacji, Niemiec, Szwecji i Izraela. Uczestniczyło w nim ponad 200 liderów biznesu, nauki i polityki, którzy dyskutowali nad możliwościami zwiększenia innowacyjności polskiej gospodarki i wykorzystania nowych pomysłów przez największe firmy światowe. W ramach II Forum Innowacji przeprowadzono siedem paneli dyskusyjnych, podczas których zastanawiano się nad przyszłością energetyki, lotnictwa i motoryzacji. Budowa gospodarki opartej na wiedzy w Polsce jest logiczną konsekwencją uczestnictwa w Unii Europejskiej. Poprawa konkurencyjności przemysłu i usług jest dla Polski, ale także innych państw naszego regionu, niezbędna do stopniowego zwiększenia dobrobytu oraz sprostania wyzwaniom - jakie stawiają liderzy gospodarczy świata.

23 maja 2011 r. - uczniowie kl. I B pod opieką p. Anny Majewskiej uczestniczyli w spotkaniu autorskim z popularną powieściopisarką, historykiem teatru, scenarzystką filmowa oraz dziennikarką - panią Małgorzatą Gutowską-Adamczyk. Spotkanie miało miejsce w WiMBP w Rzeszowie.
     Małgorzata Gutowska-Adamczyk jest bardzo cenioną autorką książek dla młodzieży, laureatką wielu prestiżowych nagród. W 2005 r. „Niebieskie Nitki” zostały uznane za Książkę Tygodnia przez Portal Rynku Wydawniczego, powieść „13. Poprzeczna” została uhonorowana nagrodą - Książka Roku 2008 w kategorii „literatura“ polskiej sekcji IBBY. Książka „Wystarczy, że jesteś” została nominowana do IBBY 2009. Po wydaniu w 2006 r. książki „220 linii“ pisarka została uznana za znawczynię komunikacji autobusowej. Jest autorką bestsellerowej sagi powieściowej zatytułowanej „Cukiernia pod Amorem” (dotychczas ukazały się dwa tomy: „Zajezierscy”, „Cieślakowie”). W swoim dorobku ma scenariusze do filmów: „Tata, a Marcin powiedział”, „Pokój na czarno”, dialogi w serialu „Na Wspólnej”.
Podczas spotkania autorka zachęcała uczestników do wzięcia udziału w ogólnopolskim konkursie szkolnym ogłoszonym przez wydawnictwo Nasza Księgarnia, gdyż tegoroczna edycja związana jest z książką "220 linii". Zadanie konkursowe polega na napisaniu recenzji powieści. Jury będzie przewodniczyć sama autorka, a na zwycięzców czekają cenne nagrody. Szczegóły konkursu znajdziecie na stronie www.220linii.nk.com.pl. „Warto myśleć o swojej przyszłości, warto inwestować w siebie, warto mieć szacunek do siebie i innych, warto wzbogacać swoją wiedzę, warto pracować nad sobą, a nade wszystko – warto CZYTAĆ” to przesłanie z jakim pozostawiła naszą młodzież.

24 marca 2011 r. - po raz siódmy obchodziliśmy Narodowy Dzień Życia. Tym razem motywem przewodnim było przypomnienie rodzicom, że to oni są prawdziwymi mistrzami dla swoich dzieci. Ogólnopolska akcja odbywająca się pod hasłem „Pamiętaj, dajesz przykład!” objęła reklamy telewizyjne, działania medialne, lokalne obchody organizowane przez samorządy i organizacje pozarządowe oraz konkurs Tulipany Narodowego Dnia Życia. Narodowy Dzień Życia to święto, uchwalone przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w 2004 roku. W ubiegłych latach obchody odbywały się m.in. pod hasłami: „Dom pełen skarbów”, „Być ojcem - rola życia”, „Razem na zawsze” i „Jestem mamą – to moja kariera”. W ramach kampanii uczniowie klasy IIB wraz z wychowawcą wzięli udział w koncercie rzeszowskiej filharmonii, wysłuchali kwartetów smyczkowych, obejrzeli przedstawienia pantomimiczne i prezentacje taneczne. Młodzież klas pierwszych zaś uczestniczyła w cyklu seansów filmowych.

23 marca 2011 r. - młodzież VIII LO wzięła udział w projekcji filmu „Jan Paweł II. Szukałem Was...". Ten pełnometrażowy dokument o życiu i przesłaniu Jana Pawła II ukazuje jego wyjątkowe miejsce w historii kościoła i świata. Film nie jest analizą ani podsumowaniem pontyfikatu papieża- Polaka. Podkreśla niezwykła osobowość, naturalność, otwartość i poczucie humoru Jana Pawła II-łączącego ludzi na wszystkich kontynentach, niezależnie od ich statusu społecznego, wieku, wyznawanych wartości czy religii. Dzieło „Jan Paweł II" rozpoczyna się od cytatu z „Tryptyku rzymskiego", który jeszcze kilka razy rozbrzmiewa w dokumencie. Jego twórcy pokazują, że papież od początku swojego pontyfikatu łamał obowiązujący w Watykanie protokół, kompletnie zmienił sposób komunikowania się z mediami, szukał bezpośredniego kontaktu z ludźmi.W filmie przypomniano m.in. spotkanie przywódców religijnych podczas Światowego Dnia Modlitwy o Pokój, wizytę w rzymskiej synagodze, spotkania z młodzieżą, pielgrzymki do Meksyku, Jordanii, Palestyny i Izraela. Film zamykają przejmujące słowa Wojtyły z poematu „Wigilia Wielkanocna 1966". Specjalną rolę przewodnika - narratora pełni w filmie dziennikarz Krzysztof Ziemiec.

W dniach 21-23 marca 2011 r. odbyły się w szkole rekolekcje wielkopostne. ,,Wymagajcie od siebie”- słowa Jana Pawła II stały się mottem rekolekcyjnych rozważań, skupione były na moralnej postawie współczesnego chrześcijanina. Uczniowie wzięli udział w spotkaniu z biskupem Edwardem Białogłowskim, uczestniczyli we Mszy Świętej, mogli skorzystać z Sakramentu Pokuty.

17 marca 2011 r. - uczniowie klas III wzięli udział w spotkaniu z przedstawicielami WKU. ,,Za mundurem panny sznurem…” – przekonywali żołnierze Wojskowej Komendy Uzupełnień. Zachęcali młodzież do wyboru zawodowej służby wojskowej podkreślając atuty służby mundurowej. WKU to jednostka wojskowa w Polsce zajmująca się administracją rezerw osobowych, organ wykonawczy Ministra Obrony Narodowej.Wojskowa Komenda Uzupełnień odpowiada za realizowanie problematyki obronnej i administracji wojskowej w kraju.

10 marca 2011 r. - klasy: 2c, 2d i 3b wzięły udział w projekcji filmu „CZARNY CZWARTEK. JANEK WIŚNIEWSKI PADŁ”. Reżyser Antoni Krauze zrekonstruował dramatyczne wydarzenia w Gdyni, zakończone brutalną pacyfikacją manifestantów przez oddziały wojska i milicji w 1970 roku, przypomniał jedną z najmroczniejszych kart historii PRL-u.Po obejrzeniu filmu „młodzi krytycy” przyznali, że to produkcja wykonana z rozmachem, trzymająca cały czas w napięciu, uzupełniona świetnymi materiałami archiwalnymi.Szczególnie podobały się wybitne kreacje Piotra Fronczewskiego (Zenona Kliszki) oraz Wojciecha Pszoniaka (Władysława Gomółki), a także wzruszające role debiutującej na ekranie Marty Honzatko. Film okazał się doskonałą lekcją historii, a słowa „Ballady o Janku Wiśniewskim” w wykonaniu Kazika Staszewskiego głęboko poruszyły widownię.

7 marca 2011 r. - uczniowie klas 2A, 3A, 3C wzięli udział w wykładzie na temat „Niebezpiecznych zachowań w kontaktach seksualnych”. Prelekcję poprowadził dr Ryszard Palczak-absolwent Śląskiej Akademii Medycznej, doktor nauk medycznych, Wojewódzki Inspektor ds. Ginekologii i Położnictwa w Rzeszowie, Ordynator Oddziału Ginekologii Onkologicznej w Szpitalu Wojewódzkim w Rzeszowie, Prodziekan ds. Kierunków Zdrowia Publicznego i Ratownictwa Medycznego, wykładowca WSIiZ w Rzeszowie. Podczas spotkania poruszono kwestie seksualności jako ważnej sfery ludzkiego życia. Prelegent zwrócił uwagę na problemy związane z przedwczesną inicjacją i niechcianą ciążą, podkreślił potrzebę edukacji i upowszechniania prozdrowotnych zachowań.

7 marca 2011 r. - w Rzeszowie obchodzono 92 rocznicę śmierci płk. Leopolda Lisa-Kuli. Patronat nad uroczystością objęli Wojewoda Podkarpacki, Marszałek Województwa Podkarpackiego i Prezydent Miasta Rzeszowa.Uczestnicy wzięli udział w mszy św. w kościele pod wezwaniem św. Krzyża, następnie przeszli ulicami miasta pod pomnik Bohatera na placu Farnym w Rzeszowie.Podczas obchodów rocznicowych złożono kwiaty na grobie płk. Leopolda Lisa-Kuli. Otwarto też wystawę pt. „Kartki z biografii Marszałka Józefa Piłsudskiego – akwarele Marka Szyszko” w Muzeum Okręgowym w Rzeszowie. VIII LO reprezentowała klasa IIC wraz z pocztem sztandarowym i opiekunem p.S.Lelkiem .

2 marca 2011 r. - w naszej szkole odbyły się lekcje przygotowane przez Wyższą Szkołę Informatyki i Zarządzania w ramach projektu „Informacja europejska w regionach – 2011” współfinansowanego ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Tegoroczna edycja spotkań w szczególny sposób poruszała kwestie dotyczące polskiej Prezydencji w Radzie UE, która przypada na okres od lipca do grudnia 2011 r. .W tym czasie podjętych zostanie wiele dodatkowych inicjatyw mających na celu wypromowanie ważnego dla naszego kraju przedsięwzięcia. W spotkaniach prowadzonych przez mgr Ewę Nowak wzięły udział klasy 2a, 3b i 3c pod opieką p. D. Sobali.

1 marca 2011 r. - młodzież VIII LO pod opieką p. Doroty Sobali brała udział w uroczystościach poświęconych 60 rocznicy zamordowania siedmiu czołowych działaczy IV Zarządu Głównego Zrzeszenia WiN. W budynku II LO odbył się  panel dyskusyjny młodzieży z udziałem ekspertów na temat: Społeczeństwo polskie wobec reżimu komunistycznego w Polsce 1944 - 1956. Walka polityczna czy opór zbrojny? Ta część spotkania miała charakter zamknięty, uczniowie wysłuchali wykładów dr. hab. Piotra Niwińskiego, Mirosława Surdeja (IPN O/Rzeszów), prof. dr. hab. Grzegorz Ostasza (PRz). Wybrani uczniowie szkół ponadgimnazjalnych zaprezentowali sylwetki działaczy IV ZG Zrzeszenia WiN. Maturzyści VIII LO przedstawili postać Franciszka Błażeja( oficera WP, działacza AK pochodzącego z Nosówki). Na koniec uroczystości złożono wiązanki kwiatów pod pomnikiem - symbolicznym grobem IV Zarządu Głównego WiN-na cmentarzu Wilkowyja w Rzeszowie.

Bogactwo kulturowe polskiej wsi, swojskie, smaczne i efektownie wyglądające smakołyki  naszych przodków mogli podziwiać i degustować uczniowie VIII LO w Rzeszowie podczas Dni Patrona Szkoły  24-25 lutego 2011. Dziewczęta ubrane w ludowe stroje i czerwone chusty, tak chętnie niegdyś noszone przez nasze babki - skrzętnie szykowały poczęstunek dla przybyłych gości. Na stołach dominował swojski smalec, kiszone ogórki i owoce. Chłopcy zapraszali na ucztę weselną skrycie przebierając nogami w rytm skocznych biesiadnych melodii. Uczniowie obejrzeli prezentację multimedialną o życiu i twórczości Stanisława Wyspiańskiego, wzięli udział w licznych konkursach. Dzień Patrona Szkoły został zorganizowany przez panie Martę Malisiewicz, Agnieszkę Huzarską i Joannę Woźniak.

Tyle oczekiwań, tyle przygotowań, czasem planów, a nawet ukrytych nadziei... A teraz możemy już tylko westchnąć, wspominając „ach, cóż to był za bal...”. Do białego rana, do utraty tchu - tak bawiła się na studniówce młodzież VIII Liceum Ogólnokształcącego w Rzeszowie. Całonocne szaleństwo maturzystów odbyło się 22 stycznia 2011r. w kompleksie hotelowo-restauracyjnym ,,Villa Riviera” w Rzeszowie. W rytm melodii Ogińskiego elegancki korowód uczniów, nauczycieli i wychowawców dostojnym krokiem podążał po parkiecie. Poloneza – zgodnie z tradycją – rozpoczęła i poprowadziła pani dyrektor Zofia Kanicka.Impreza przy muzyce orkiestry oraz rytmach serwowanych przez DJ-a trwała do rana. Studniówka to coś więcej niż klasowa impreza. To symboliczny krok w dorosłość. Dla wielu osób żaden inny, późniejszy bal, nie będzie wiązał się z takimi emocjami i przygotowaniami. Pisanie zaproszeń, szukanie partnera i oryginalnej kreacji, dopracowywanie szczegółów, ćwiczenie kroków oraz figur poloneza zajmują sporo czasu. Sama studniówka to niepowtarzalna okazja, by w tańcu zatracić się i na moment przemienić w roztańczoną królową balu, która „przetańczyć chce całą noc” mając na uwadze, że „innym razem nie zaproszą nas wcale”. ;-)

10 stycznia 2010 r. - Odbyły się kolejne spotkania z rodzicami. Wychowawcy wszystkich klas poinformowali rodziców o wynikach klasyfikacji śródrocznej. W klasach maturalnych omówiono również wyniki matury próbnej, ze szczególnym uwzględnieniem próbnego egzaminu z matematyki.

Codziennie jesteśmy świadkami Bożego Narodzenia. Przychodzi i staje wśród nas to samo Dziecię Jezus. Wyjdźmy Mu na spotkanie. Niechaj dokona się Boże Narodzenie. Kiedy rodzi się Bóg niech w naszych sercach nie będzie zimniej niż w betlejemskiej stajni. Do Betlejem nie jest tak daleko. Ono jest na odległość ludzkiego serca, na odległość rozpostartych szeroko ramion, na odległość otwartej dłoni. Betlejem jest blisko.
Te odwieczne prawdy usłyszeli 22 grudnia 2010 uczniowie VIII LO podczas bożonarodzeniowego misterium.
W rodzinnej atmosferze zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia wszystkie klasy uczestniczyły w zorganizowanych przez siebie wigiliach klasowych. W czasie tych spotkań łamano się opłatkiem, składano sobie życzenia oraz tradycyjnie spożywano świąteczne potrawy.

VIII Liceum Ogólnokształcące, ul. Wyspiańskiego 16a  Rzeszów