Witamy

  • Witamy

    Witamy na stronie VIII Liceum Ogólnokształcącego w Rzeszowie.  Mamy nadzieję, że informacje tutaj zamieszczone okażą się rzetelnym i ciekawym źródłem wiedzy o naszej szkole.  

    Czytaj więcej...

Ogłoszenia

Kalendarz

poprzednim miesiącu listopad 2018 następnym miesiącu
N P W Ś C Pt S
week 44 1 2 3
week 45 4 5 6 7 8 9 10
week 46 11 12 13 14 15 16 17
week 47 18 19 20 21 22 23 24
week 48 25 26 27 28 29 30

20 grudnia 2010 r. - Klasy: 1a, 1b, 1c pod opieką p. M. Malisiewicz, p. M. Borys - Duś i p. J. Ziobro uczestniczyły w Wigilii na rzeszowskim Rynku. Już po raz dziesiąty odbyło się spotkanie wigilijne z udziałem władz wojewódzkich, samorządowych i kościelnych. Zebrani podzielili się opłatkiem, składano życzenia i przekazano Betlejemskie Światełko Pokoju. Nie zabrakło kolęd. Po przekazaniu Betlejemskiego Światełka Pokoju dla Ukrainy odbył się koncert chóru "Skworuszka" z Charkowa.Wszyscy, którzy przyszli na rzeszowski rynek, mogli spróbować wigilijnych potraw i kupić ozdoby świąteczne, bo wigilii towarzyszył świąteczny kiermasz Stowarzyszenia EMAUS. Na zakończenie można było podziwiać widowisko plenerowe pt.”Opowieść o Rudolfie” w wykonaniu Teatru Szczudlarzy z Poznania.

     "Malują to, czego nie potrafią wyrazić słowami” – pod tym hasłem zorganizowano wystawę prac plastycznych w VIII LO. Od 6 grudnia młodzież mogła zwiedzać galerię dzieł stworzonych przez niesłyszących.Młodzi artyści w niewerbalny sposób wyrażają swój światopogląd - niejednokrotnie zdradzając zachwyt otaczającym nadmorskim pejzażem. Stowarzyszenie „Działajmy Razem” zainicjowało akcję niesienia pomocy utalentowanym niesłyszącym uczniom rzeszowskich szkół. Dzięki pozyskanym środkom mogli oni wyjechać na letni turnus rehabilitacyjny nad morzem.

    Wysokie bezrobocie wśród młodzieży jest istotnym problemem we współczesnej sytuacji społeczno-ekonomicznej naszego kraju. Jak wskazują analizy i prognozy rynku pracy szczególnie trudna sytuacja dotycząca młodzieży nadal trwa i trwać będzie prawdopodobnie jeszcze kilka najbliższych lat, gdyż na rynek pracy cały czas wchodzi wyjątkowo duża liczba absolwentów wyżu demograficznego, przy równoczesnym wysokim poziomie ogólnej liczby bezrobotnych. Sytuacja taka wymaga ciągłego poszukiwania, zaangażowania, inwestycji.Mobilne Centrum Informacji Zawodowej wyszło z inicjatywą szkoleń mających nauczyć licealistów planowania rozwoju zawodowego z uwzględnieniem zmieniających się zapotrzebowań na rynku pracy. 1 grudnia 2010 w VIII LO odbyły się zajęcia prowadzone przez pracowników MCKZ. Celem spotkania było wyrównanie szans rozwojowych, przeciwdziałanie bezrobociu, marginalizacji i wykluczeniu społecznemu młodzieży według standardów przyjętych w Unii Europejskiej.

25 listopada 2010 r. - Instytut Historii Uniwersytetu Rzeszowskiego zaprosił licealistów (klasy 2a i 2d) wraz z nauczycielami historii na projekcję filmu ,,Listy z Iwo Jimy”. Akcja filmu skupia się wokół japońskiego generała Tadamichi Kuribayashi (postać historyczna), pod którego dowództwem japońscy żołnierze przez 40 dni odpierali atak armii Stanów Zjednoczonych na małą wyspę Iwo Jima. „Red Sun, Black Sand" to próba spojrzenia „z perspektywy japońskiej" na dramat pod Iwo Jima, obraz dopełniający dzieło Eastwooda - obok wydarzeń widzianych oczami amerykańskiego żołnierza we "Flags of Our Fathers". Projekcję poprzedził wykład prof. dr. hab. Andrzeja Olejko.

23 i 25 listopada 2010 r. - odbyły się próbne egzaminy maturalne z języka polskiego oraz z języków obcych organizowane przez wydawnictwo OPERON. Celem tych diagnostycznych sprawdzianów jest lepsze przygotowanie do matury właściwej. Uczniowie mają szanse zmierzyć się z czasem i warunkami przeprowadzania egzaminu. Nauczyciele mają możliwość zdiagnozować, co sprawia uczniom największe problemy do maja 2011 r. intensywniej kształcić słabiej opanowane umiejętności. Doświadczenie pokazuje także, że udział w próbnej maturze zdecydowanie obniża poziom stresu uczniów na egzaminie w maju.

15 listopada 2010 r. - klasa 3b z panią A. Mazurkiewicz uczestniczyła w debacie wyborczej kandydatów na Urząd Prezydenta Miasta Rzeszowa. Na spotkaniu byli wszyscy ubiegający się o prezydencki fotel. W Rzeszowie o urząd walczyć będzie pięciu kandydatów. Ponownie do walki stanie urzędujący Tadeusz Ferenc, popierany przez SLD i PSL. Jego kontrkandydaci to: Andrzej Dec z PO Jerzy Cypryś z PiS oraz bezpartyjni: Wiesław Walat i Jerzy Maślanka. Liderzy przedwyborczych sondaży roztaczali swoje wizje rozwoju miasta, przedstawili plany rozbudowy, zachęcali do poparcia. Każdy z nich prezentował swoje osiągnięcia, odpowiadał na pytania przygotowane przez organizatorów i wyborców. Kto zdobył najwięcej zwolenników? O tym przekonamy się po ogłoszeniu wyników.

10 listopada 2010 r. - młodzież VIII LO uczestniczyła w uroczystej akademii upamiętniającej najważniejsze wydarzenia w historii naszego narodu.
     "Nie chciejcie ojczyzny, która Was nic nie kosztuje” - słowa Jana Pawła II stały się źródłem historiozoficznej refleksji, w ciekawej muzycznej oprawie.Twórcza lekcja historii podkreślała rangę wydarzeń i wartości ważnych dla przyszłości demokratycznej Polski. Czy tak naprawdę wiemy co otrzymaliśmy? Dlaczego świętujemy? Odpowiedzi na te kluczowe pytania szukali młodzi patrioci. Przekonali się, że ofiara kolejnych pokoleń nie poszła na marne. Dziś wszyscy mogą cieszyć się życiem i z optymizmem patrzą w przyszłość.Dzień 11 listopada ustanowiono świętem państwowym po raz pierwszy dopiero w 1937 roku. W latach 1939-44 podczas okupacji hitlerowskiej oraz w okresie od 1945 do 1989 roku, w czasie rządów komunistycznych obchodzenie święta 11 listopada było zakazane. Dopiero w roku 1989, ustawą Sejmu, przywrócono obchody.
     Święto Niepodległości jest najważniejszym wydarzeniem państwowym - a dzień 11 listopada jest dniem wolnym od pracy.

3 listopada 2010 r. - klasy: 2a i 2d pod opieką p. M. Malisiewicz i p. D. Sobali wybrały się do WDK na spektakl pt. ,,Kordian". Widowisko według dramatu Juliusza Słowackiego - to twórcza transpozycja klasycznej pozycji repertuaru narodowego, dzieła należącego do kanonu polskiej dramaturgii, nieustanne źródło inspiracji-o czym mogli przekonać się młodzi ,,krytycy” z VIII LO.Uczniów ujęła szczególnie postać Kordiana, który ,,mocniej czując, głębiej myśląc", podkreślał romantyczną koncepcję dramatyzmu.Sztuka zrealizowana z wielką pieczołowitością zburzyła stereotypowe myślenie o dramacie romantycznym i zmusiła widzów do indywidualnego ustosunkowania się wobec narodowych mitów.

3 listopada 2010 r. - uczniowie klas trzecich VIII LO poczuli przedsmak egzaminacyjnych emocji - zdawali pisemny egzamin z matematyki. Na razie - tylko na próbę. 170 minut na rozwiązanie zadań - tyle czasu mieli, aby uporać się z zadaniami na poziomie podstawowym. Oprócz geometrii uczniowie musieli zmierzyć się m.in. z wielomianami i ciągami - a w pytaniach zamkniętych z logarytmami. Niezbędna okazała się też znajomość twierdzeń Pitagorasa i Talesa.
     Egzamin przebiegał zgodnie z obowiązującymi procedurami, był przymiarką nie tylko do zadań, ale także wymogów formalnych. I choć wszystko odbywało się na próbę, nie brakowało emocji, niepewności i tremy.

29 października 2010 r. - odbyło się pasowanie uczniów klas pierwszych. Po uroczystym ślubowaniu młodzież prezentowała swoje umiejętności na różne sposoby - piosenką, tańcem w programie stylizowanym na telewizyjny odcinek ,,Milionerów". Przedstawiono także odmienność kulturową mieszkańców każdego z kontynentów.
W bojowym ,,chrzcie” przedstawiciele klas drugich przeprowadzili kilka konkurencji, w których pierwszoklasiści zdobywali punkty dla swojej grupy.Zwyciężyła klasa Id (w nagrodę otrzymała prawo do zorganizowanego wyjścia np. do kina), II miejsce zajęły klasy Ib i Ic – uczniowie zdobyli szansę na dzień wolny bez pytania, III miejsce przypadło kl. Ia.
      Uroczystość przygotowały: mgr Jolanta Ziobro i mgr Anna Sawicka.

29 października 2010 r. - roku na Uniwersytecie Rzeszowskim odbyło się spotkanie z żołnierzami 21 Brygady Strzelców Podhalańskich, którzy odbyli służbę w Afganistanie.Przeciętnemu młodemu Polakowi obecna polityka bliskowschodnia jawi się jako jeden wielki znak zapytania, a przyczyny bieżącego stanu rzeczy wydają się być gęstą siatką trudnych do interpretacji zależności. Uczestnicy spotkania mogli nie tylko zapoznać się ze specyfiką kulturową regionu.Dowódcy wojskowi opowiadali o życiu w placówkach usytuowanych na niebezpiecznym terenie a także o historii, polityce i tradycjach kraju, w którym służyli. Na auli uniwersytetu zaprezentowana została broń wykorzystana podczas misji. Spotkanie uatrakcyjniły prezentacje multimedialne - ,,Afganistan wczoraj i dziś" - przygotowane przez żołnierzy.
     Szkołę reprezentowała klasa II D pod opieką pani Ewy Feret.

22 października 2010 r. - klasy 3b i 3c wzięły udział w zajęciach przygotowanych przez Oddziałowe Biuro Edukacji Publicznej IPN w Rzeszowie. Problematyka spotkania "W samo południe" - wybory 4 czerwca 1989”, "Prześladowani i aparat terroru 1944-1989" pozwoliła młodzieży poznać jeden z aspektów najnowszej historii Polski. Zajęcia prowadził pan Tomasz Janik zaproszony przez p. Dorotę Sobalę.

19 października 2010 r. - obchodziliśmy Dzień Papieski pod hasłem „Miłość mi wszystko wyjaśniła…”. Program artystyczny - przygotowany przez uczniów klasy 1a i 3d pod opieką p. Agnieszki Lewkowicz, p. Małgorzaty Kawałek i p. Krystyny Szpetnar - pozwolił, po raz kolejny, zachwycić się osobą Jana Pawła II, bogactwem i pięknem jego życia. Fenomen prawdziwej miłości podkreślały fragmenty sztuki „Brat naszego Boga” – poświęcone Adamowi Chmielowskiemu. Postawa brata Alberta miała decydujące znaczenie w życiu papieża. „Znalazłem w nim duchowe oparcie i wzór radykalnego wyboru drogi powołania”- wyznał Jan Paweł II. Tę drogę powołania przypomniał krótki film o pontyfikacie Ojca Świętego.Uczniowie klas 2b, 2c, 2d, 3b i 3d pod opieką p. Agnieszki Lewkowicz włączyli się w ogólnopolską akcję „Dzielmy się miłością” biorąc udział w kweście na rzecz pozyskania funduszy dla uzdolnionej młodzieży z niezamożnych rodzin.

18-22 października 2010 r. - w naszej szkole realizowany był projekt językowy pod nazwą "Enter your future" ("Wspólny krok w przyszłość") pod patronatem AIESEC. Ideą projektu było szerzenie wśród uczniów tematu globalnej edukacji oraz uczenie tolerancji wobec innych kultur i szacunku dla drugiego człowieka.
     Korzyści dla uczniów:

  •   zwiększenie efektywności nauki poprzez kontakt z żywym językiem
  •     przełamanie barier językowych
  •     sprawdzenie się w praktycznej znajomości języka angielskiego
  •     współpraca z zagranicznymi studentami, poznanie ich kraju, kultury oraz zwyczajów, bez konieczności przekraczania granic Polski
  •     motywacja do dalszego rozwoju, dążenie do doskonałości

    Warsztaty prowadzone były w języku angielskim przez 2-3 osobowe grupy praktykantów z różnych stron świata. Kontakt ze studentami z zagranicy był impulsem oraz motywacją dla młodych ludzi do dalszej nauki języka. "Enter your future" pomagał przełamywać bariery językowe, kulturowe i przygotować się do życia zglobalizowanym świecie.

18 października 2010 r. - część uczniów z klas 1a, 1e, 2b i 3c wzięła udział w wykładzie popularnonaukowym pt. „Spotkania z astronomią”. Autor wykładu, prof. Aleksander Trębacz, członek Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii, w swojej multimedialnej prelekcji przedstawił historię astronomii oraz jej zastosowanie w różnych dziedzinach. Zaprezentował wszystkim uczestnikom spotkania pokaz wybuchów na Słońcu i plam słonecznych przy pomocy specjalistycznych teleskopów. Wyjątkowe zainteresowanie wzbudził reportaż z ekspedycji do Meksyku, podczas której uczestnicy wyprawy obserwowali całkowite zaćmienie Słońca. Pasjonaci mieli możliwość zgłębiania kosmicznych tajemnic, zadawania pytań związanych ze zjawiskami astronomicznymi, na które profesor chętnie odpowiadał. Spotkanie dla uczniów VIII LO zorganizował nauczyciel fizyki, p. Ryszard Pietrzyk.

16 października 2010 r. - z okazji Święta Edukacji Narodowej - nauczyciele VIII LO wybrali się na dwudniową wycieczkę do Krakowa.
    ,,Możesz się zdziwić  
      Możesz zazdrościć  
      Wszystko, co robię
     Robię z miłości ”… - wyznała słowami piosenki Tamara Kalinowska podczas swojego recitalu w legendarnej Piwnicy pod Baranami. Magia miejsca, wzruszające wystąpienie artystki, klimat wieczornych spotkań udzieliły się wszystkim i skłoniły do głębokich refleksji. Muzeum Fabryka Schindlera przy ul. Lipowej 4, ulokowane w dawnych pomieszczeniach administracyjnych fabryki naczyń emaliowanych Oskara Schindlera – pozwoliło grupie podążać szlakiem zapoczątkowanym dużo wcześniej przez Muzeum Powstania Warszawskiego. Niezapomniane wrażenie wywarły opowieści przewodnika o wojennej historii fabryki, losach jej właściciela Oskara Schindlera i uratowanych przez niego Żydów.
    Krakowski Rynek odsłonił również przed turystami tajemnice skrywane pod ziemią. Zwiedzający zobaczyli pierwsze w Polsce, unikatowe w skali światowej- podziemne muzeum. Wystawa nosząca tytuł „Śladami europejskiej tożsamości Krakowa”to multimedialne widowisko, podróż w czasie. W parku archeologicznym, znajdującym się ponad 4 metry pod powierzchnią rynku, można było zobaczyć niespotykany w Europie przekrój wielkiego, tętniącego życiem, średniowiecznego Krakowa. Z zachwytem wszyscy oglądali zachowane pod ziemią pozostałości najstarszych świeckich budowli Krakowa wraz ze średniowiecznymi brukami, z odsłoniętymi murami Małej Wagi, Wielkiej Wagi i całego ciągu Kramów Bogatych - swoistego centrum handlowego, w którym średniowieczni kupcy sprzedawali luksusowe towary.
    Uczestnicy wycieczki kolejny raz - od czasów studenckich - mogli się przekonać, że Kraków to miasto, które od wieków jest polską kolebką kultury, architektury i turystyki.

13 października 2010 r. - klasy pierwsze D i E wyruszyły na wycieczkę do Czudca. Spotkaliśmy się na Dworcu Głównym skąd wyjechaliśmy o godzinie 8.45. Gdy dotarliśmy na miejsce czekała nas długa droga do lasu… oczywiście pieszo J. Nie wszyscy byli z tego zadowoleni, lecz po godzinie byliśmy już na miejscu. Dotarliśmy do rezerwatu przyrody Wielki Las, gdzie zaplanowaliśmy odpoczynek i posiłek. Chłopcy zajęli się szukaniem w lesie drewna na ognisko, a dziewczyny cierpliwie czekały! Gdy już wszystko było gotowe, każdy nabił kiełbaskę na patyk i piekł ją przy ognisku. Po wielkiej wyżerce postanowiliśmy pobawić się w chowanego i w ściganego… to było coś. Najbardziej zaangażowali się chłopcy, którzy czuli się wreszcie w swoim żywiole… jak dzieci J. Następnie - około godziny 13.30 - wyruszyliśmy do Woli Zgłobieńskiej (następne kilometry pieszo), gdzie czekał na nas autobus do Rzeszowa.
     Każdy z nas ten dzień wspomina mile i z uśmiechem. To była nasza pierwsza - udana wyprawa!!!
Opiekę nad nami sprawowali:
mgr Joanna Woźniak
mgr Anna Sawicka
mgr Sławomir Lelek

12-13 października 2010 r. - Zawody strzeleckie z broni sportowej o mistrzostwo VIII LO
Zawody zostały przeprowadzone na strzelnicy Ligi Obrony Kraju „KASZTELAN” przy ul. Gołębiej.
W zawodach wzięli udział uczniowie klas pierwszych i drugich VIII LO. Najlepsi zawodnicy zostaną wyróżnieni dyplomem, a każdy uczeń, który zdobył powyżej 70 punków, otrzyma ocenę bardzo dobrą z przedmiotu PO.
Organizatorem zawodów był p. mgr inż. Ludomir Lewandowski.

A oto wyniki:

WYNIKI INDYWIDUALNE
I.   miejsce……….Vanessa SZKLANY      78 pkt.           kl. 2d
II.  miejsce……….Edward LIPITAK         77 pkt.          kl. 1e
III. miejsce……….Bogdan SURDYKA      76 pkt.           kl. 1b
 
Dalsze miejsca:
Czachor Krzysztof  /76/,
Wilk Maciej  kl.1a  /73/,
Ignaciuk Dominika  kl.1b /73/,
Bieś Dżesika kl. 2a / 67/,
Krzywonos Monika kl.1a /67/,
Kuś Grzegorz  kl.1d  /66/,
Grendysa Patryk  kl.1c  /66/,
Czyrek Damian  kl. 2b  /64/,
Maślanka Mateusz  kl.2d  63/,

WYNIKI DRUŻYNOWE
I.   miejsce wynikiem    215 pkt.  zdobyła klasa 1b w składzie:
- Surdyka Bogdan /76/
- Czachor Krzysztof /76/
- Ignaciuk Dominika  /73/
II. miejsce wynikiem     202 pkt. zdobyła klasa 1a w składzie:
- Wilk Maciej /73/
- Krzywonos Monika /67/
- Burg Paweł /62/
III.  miejsce wynikiem   198 pkt. zdobyła klasa 2d w składzie:
- Szklany Vanessa  /78/
- Maślanka Mateusz  /63/
- Wójcik Katarzyna  /57/

Dalsze miejsca:
Kl.1e wynikiem 192.…Edward Lipitak /77/; Sylwia Pyrcz /62/; Estera Migut /53/
Kl.2b wynikiem 184….Damian Czyrek /64/; Mateusz Bachórz /63/; Magda Saczawa/57/
Kl.2a wynikiem 181….Dżesika Bieś /67/; Oskar Jasiewicz /60/; Dominika Drąka /54/
Kl.1c wynikiem 179….Patryk Grendysa /66/; Grzegorz Drab /58/; Klaudia Wilk /55/

13 października 2010 r. - Wyjście klasy 3A na projekcję filmu "Śluby Panieńskie". Filmowe hity takie jak: ,,Miłość, szmaragd i krokodyl” przed laty przyciągały do kin. Dziś intryga, miłość i telefony komórkowe, czyli „Śluby panieńskie” wzbudzają kontrowersje wśród krytyków. Czy ujęcie nowoczesności w staropolskiej scenerii może zachęcić do obejrzenia ekranizacji szkolnej lektury – nad problemem zastanawiali się uczniowie klasy IIIa, którzy obejrzeli projekcję filmu w rzeszowskim kinie Helios. Śluby Panieńskie to największa polska produkcja kostiumowa od czasów Zemsty oraz Ogniem i mieczem, która łączy w sobie szacunek do oryginału literackiego z nowoczesną formułą realizacyjną, korzystającą z możliwości technicznych kina XXI wieku. Fredrowska komedia w ujęciu Bajona zawiera wiele elementów- ikon otaczającej nas rzeczywistości. Na ekranie zobaczyć można telefony komórkowe i współczesne samochody.Na uwagę zasługuje doborowa obsada filmu: Marta Żmuda Trzebiatowska, Anna Cieślak, Borys Szyc, Robert Więckiewicz, Edyta Olszówka oraz Daniel Olbrychski, Wiktor Zborowski, Marian Opania, Marian Dziędziel i Andrzej Grabowski.
     Licealiści przekonali się, że humor, intryga, miłosne perypetie bohaterów, od niemal dwóch stuleci nie straciły swej aktualności.

13-17 października 2010 r. - Objazdowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS. Prawa Człowieka w Filmie. Od 2003 r. we współpracy z wieloma partnerami z całej Polski organizowany jest co roku Objazdowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS. Prawa Człowieka w Filmie. Festiwal powstał i rozwija się wyłącznie w wyniku wielu inicjatyw, nieustannie zwiększa swój zasięg, odwiedzając coraz więcej polskich miast. W tym roku będzie ich blisko 40. Partnerzy Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka i Społecznego Instytutu Filmowego – współorganizatorzy festiwalu objazdowego w poszczególnych miastach – wybierają filmy z repertuaru ostatniej edycji warszawskiego MFF WATCH DOCS. Opracowują też własny program imprez towarzyszących, takich jak spotkania z ekspertami, dyskusje panelowe, fora organizacji pozarządowych, wystawy fotografii, koncerty czy spektakle. W dniach 13-17 października młodzież VIII LO pod opieką nauczycieli uczestniczyła w projekcjach filmowych i towarzyszących imprezach. W środę 13 października 2010 - po wykładzie na temat praw człowieka - wręczono nagrody zwycięzcom konkursu wiedzy o ,,Prawach Człowieka”, który odbył się 7 X 2010. W konkursie wzięło udział 385 uczniów z 18 szkół Podkarpacia.
III miejsce zajęła uczennica naszej szkoły Katarzyna Motyka z kl.3C.
Inicjatorem Konkursu była Wyższa Szkoła Prawa i Administracji Przemyśl - Rzeszów. Głównym celem zaś było popularyzowanie praw człowieka wśród uczniów szkól ponadgimnazjalnych.
Do konkursu uczennicę przygotowywała i czuwała nad przebiegiem szkolnego etapu p. mgr Dorota Sobala.

7 października 2010 r. - Zajęcia zorganizowane przez Centrum Terapii Uzależnień. Chcąc dokonać zmian w swoim życiu należy nauczyć się akceptacji siebie i innych poprzez odkrywanie wartości. Jak to zrobić? Odpowiedzi na pytanie szukała młodzież VIII LO.
     W pierwszym tygodniu października uczniowie klas trzecich brali udział w warsztatach dotyczących odkrywania własnej wartości. Pozorna zabawa w ,,pajączka”, przedstawianie siebie jako zwierzę, instrument muzyczny, czy kwiat - miały swój ważny cel : wyszukanie własnych atutów ,odkrycie istotnych wartości. Samooskarżanie się, obwinianie i krytyka, przynosi niejednokrotnie ból i powoduje niskie poczucie wartości. Panie psycholog z Centrum Terapii Uzależnień uświadamiały, że człowiek, który kocha bierze odpowiedzialność za swoje życie i nie uzależnia wyborów i swoich celów życiowych od innych ludzi, np. rodziców, przyjaciół, znajomych. Kroczy własną życiową drogą, słucha rad czy poglądów innych, ale nie pozwala decydować za siebie. Jeśli w naszych umysłach i sercach stworzymy spokój, harmonię, równowagę i miłość, to znajdziemy je także w naszym życiu. Pamiętajmy, że to, co dajemy sobie, dajemy też innym, a co to dajemy innym, wraca do nas.
Warsztaty cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. Młodzież z niecierpliwością czeka na kolejne spotkania.

5 października 2010 r.
 „... Pewne jest, że serca młodych ludzi zawsze trawić będzie pragnienie zmagań
z morzem, puszczą i dżunglą- ta siła, która popycha w Nieznane..."
                                                                        F.A. Elstner

Nieodzowną tradycją w naszej szkole jest rajd integracyjny klas pierwszych.
6 października najmłodsi uczniowie VIII LO wybrali się na pieszą wędrówkę. Niewydeptane szlaki odkrywały klasy: 1a i 2e pod opieką p. A. Lewkowicz, p. A. Stawskiej i p. M. Kawałek oraz klasy: 1b i 1c pod opieką p. M. Borys - Duś, p. J. Ziobro, p. E. Koniuszewskiej i ks. G. Złotka. Celem imprezy była popularyzacja turystyki, pogłębienie wiedzy krajoznawczej, poznanie historii regionu, pokonywanie przeszkód i przede wszystkim integracja. Jedna z grup wybrała trasę wiodącą przez Lutoryż, Zarzecze i Siedliska. Strome, wąskie ścieżki, zimny wiatr nie zniechęcały wędrowców. Nagrodą za wysiłek była przepiękna panorama Rzeszowa - malownicze tło do pierwszej klasowej fotografii. Gry, zabawy przy ognisku, wspólne rozmowy i żarty stworzyły niepowtarzalną atmosferę.Środowy rajd był dla wszystkich niezapomnianym przeżyciem. Dzięki niemu uczestnicy mogli się lepiej poznać.

5 października 2010 r. - w Parku Sybiraków na Baranówce odbyły się Indywidualne Biegi Przełajowe.

VIII LO reprezentowała drużyna w składzie:
Sebastian Kalemba IID
Mateusz Bachórz IIB
Łukasz Kalandyk IIB
Marcin Przywara IE
Natalia Wlazło IC
Andżelika Pokrywa IC
Klaudia Wilk IC
Bernadeta Solecka IID
Paulina Feret IID

Natalia Wlazło zajęła IV miejsce i zakwalifikowała się do  wojewódzkiego finału, który odbędzie się 16X2010 w Przemyślu.Trzymamy mocno kciuki i życzymy zwycięstwa! :-)


5 października 2010 r. - Klasa IIA pod opieką  p. D. Sobali i p. G. Jastrzębskiej wybrała się na wycieczkę do Łańcuta. Dłużąca się podróż po zakorkowanych drogach, zimny poranek - nie były w stanie ostudzić zapału i emocji. Klasa zamierzała nie tylko zwiedzić miasteczko w pięknej jesiennej scenerii. Przed grupą otwierała swoje podwoje Biblioteka Zamkowa Potockich. Należy ona do jednej z niewielu zachowanych niemal w całości bibliotek magnackich w Polsce. Założona ok. 1798 roku z inicjatywy Elżbiety z Czartoryskich Lubomirskiej do dziś jest cennym skarbem polskiej kultury i nauki. Mieszczący się w szafach boazerii bogaty księgozbiór kolejnych spadkobierców Łańcuta – Potockich, to nieoceniona „perła”. Zbiory liczą ponad 22 tysiące woluminów. Składają się z siedmiu działów: druków i czasopism z XIX i początku XX wieku, starodruków, kartografii, grafiki, nowożytnych rękopisów czy muzykaliów.Zachwyt wzbudzał piętrowy pawilon biblioteczny zaprojektowany przez Piotra Aignera. Obecny wygląd biblioteka zawdzięcza architektom Armandowi Bauque i Albertowi Pio, którzy przebudowali ją w latach 1899-1903. Stworzyli oni pomieszczenie wysokiej klasy w stylu nawiązującym do późnowiktoriańskiego. Uczniowie zwiedzili wnętrze biblioteki urządzone wygodnymi angielskimi meblami z przełomu XIX i XX wieku. Specyficzny zapach starodruków, ciekawe opowieści przewodnika, długi spacer po parku - sprawiły, że mile spędzony czas na długo zostanie w pamięci licealistów.

30 września 2010 r. - Dni Otwarte w NBP Rzeszowie. Sztabki żółtego kruszcu na wyciągnięcie ręki, milion złotych w szklanej piramidzie, gabinet prezesa... mogli zobaczyć uczniowie VIII LO w Rzeszowie podczas Dni Otwartych Narodowego Banku Polskiego.30 września i 1 października 2010r. młodzież pod opieką mgr S.Lelka, mgr E.Jaśkiewicz i mgr Lucyny Lasoty obejrzała wystawę Europejskiego Banku Centralnego, która gościła już m.in. w Berlinie, Barcelonie, Bratysławie, Rzymie. Atrakcyjność wystawy podkreślał jej interaktywny charakter: telewizory plazmowe wyświetlające filmy o banknotach i monetach euro, monitor z prezentacją 3D, ekrany dotykowe z aplikacjami i grami w 22 europejskich językach. Zwiedzający skorzystali z jedynej okazji, by bezkarnie zajrzeć do prawdziwego bankowozu, a nawet przymierzyć kamizelkę kuloodporną.W Gabinecie Numizmatycznym można było obejrzeć kolekcję banknotów na wystawie „Wybrane projekty banknotów emitowanych przez NBP”. Powszechne zainteresowanie wzbudzał banknot upamiętniający dwusetną rocznicę narodzin Chopina.

23 września 2010 r. - Salon Maturzystów. Zorganizowane grupy maturzystów z VIII LO w Rzeszowie odwiedziły Salon Maturzystów PERSPEKTYWY 2010, który odbył się w dniach 23-24 września w ośrodku akademickim Politechniki Rzeszowskiej. Salon został zorganizowany przez Fundację Edukacyjną Perspektywy przy współudziale okręgowych komisji egzaminacyjnych oraz rektorów regionalnych uczelni. Honorowymi patronami Salonu Maturzystów 2010 byli: Katarzyna Hall, minister edukacji narodowej, prof. Katarzyna Chałasińska-Macukow, przewodnicząca Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich (KRASP) oraz prof. Waldemar Tłokiński, przewodniczący Konferencji Rektorów Zawodowych Szkół Polskich (KRZaSP).

Salon Maturzystów Perspektywy 2010 był największą w Polsce kampanią informacyjną dotyczącą egzaminu maturalnego w roku 2011 oraz zasad rekrutacji na studia na rok akademicki 2011/2012. Podczas Salonu odbyły się spotkania - wykłady i prezentacje ekspertów OKE na temat egzaminów z przedmiotów obowiązkowych oraz najpopularniejszych przedmiotów do wyboru. Spotkania z ekspertami OKE cieszyły się ogromnym powodzeniem wśród maturzystów. Swoją ofertę podczas Salonów zaprezentowały uczelnie nie tylko z regionu. Wydawnictwa promowały swoją ofertę – skierowaną do młodzieży maturalnej. Na stoiskach Perspektyw, młodzież mogła odebrać bezpłatny egzemplarz Informatora dla Maturzystów 2011 zawierający wykaz wszystkich wyższych szkół w Polsce wraz z zasadami przyjęć na studia.

21 września 2010 r. - Wycieczka uczniów klas trzecich do Warszawy.  Uczestnicy wycieczki zwiedzili z przewodnikiem budynki Sejmu i Senatu, poznali historię polskiego parlamentaryzmu i rolę jego obydwu izb. Zobaczyli salę, w której odbywają się obrady sejmu, korytarze, w których znajdują się gabinety ważnych osób w państwie oraz gdzie odbywają się obrady komisji sejmowych i klubów parlamentarnych. Zobaczyli też miejsce, gdzie znajduje się makieta wszystkich budynków Parlamentu. Uczniowie otrzymali broszury i odpowiednie materiały przybliżające pracę tej instytucji. Podczas zwiedzania uczniowie mieli okazję poznać wicemarszałka Stefana Niesiołowskiego, z którym zrobili sobie pamiątkowe zdjęcie, była też okazja do krótkiej rozmowy. Organizatorzy wyjazdu zaplanowali również złożenie kwiatów na Grobie Nieznanego Żołnierza - symbolu hołdu składanego przez polski naród tym, którzy zginęli za wolność naszego kraju. W Warszawie była również okazja do spaceru po Krakowskim Przedmieściu i Starym Mieście. Wszyscy uczestnicy wycieczki mieli czas wolny. Chętni uczniowie wybrali się do Łazienek, inni mieli okazję podziwiać Warszawę z ostatniego piętra Pałacu Kultury i Nauki.
Opiekę nad uczniami sprawowali: p. Dorota Sobala, p. Ewa Barańska, p. Anna Mazurkiewicz, p. Grażyna Jastrzębska, p. Sławomir Lelek oraz ks. Grzegorz Złotek.

17 września 2010 r. – Sprzątanie Świata 2010. Chrońmy bioróżnorodność - segregujmy odpady! Sprzątanie świata to międzynarodowa kampania odbywająca się na całym świecie w każdy trzeci weekend września. Głównym celem akcji przeprowadzonej w dniach 17-19 września pod hasłem: „Chrońmy bioróżnorodność - segregujmy odpady” było podniesienie świadomości ekologicznej, posprzątanie okolicznych terenów i zwrócenie uwagi na powstawanie coraz większej liczby nielegalnych wysypisk śmieci.

Tegoroczna akcja miała zachęcić Polaków do sprzątania na terenach nadrzecznych w związku z licznymi powodziami i podtopieniami w kraju. Uczniowie klasy IIb VIII LO pod opieką mgr Anny Chamielec włączyli się do kampanii sprzątając zaśmiecone tereny wzdłuż Wisłoka.Nasze środowisko i najbliższe okolice – to przede wszystkim nasza wizytówka, o którą musimy dbać!

16 września 2010 r. - Reprezentacja VIII LO (delegacja uczniów z kl.2B) wraz z dyrektorem szkoły - p. Zofią Kanicką i opiekunami Samorządu Uczniowskiego, uczestniczyła we Mszy Świętej koncelebrowanej przez ks. biskupa Edwarda Białogłowskiego – w intencji dyrektorów, nauczycieli i uczniów rzeszowskich szkół. Uroczystość była kontynuacją rozpoczętych w ubiegłym roku przygotowań do beatyfikacji Jana Pawła II. Przedsięwzięcie to - realizowane niezależnie od oczekiwanej decyzji Stolicy Apostolskiej w sprawie terminu włączenia Papieża Polaka do grona świętych i błogosławionych - pozwoli dobrze przygotować się do wyczekiwanej chwili.Liturgię Mszy Świętej poprzedziła prezentacja ks. Janusza Podlaszczaka - projekt duchowych przygotowań na kolejne pół roku. Każdej delegacji wręczono „Program duchowych przygotowań do beatyfikacji Jana Pawła II”. Część merytoryczna – oprócz zadań realizowanych wspólnie – podkreśla potrzebę własnych wewnątrzszkolnych inicjatyw.

15 września 2010 r. - Lekcje biblioteczne dla maturzystów VIII LO w Rzeszowie Uczniowie, szczególnie klas maturalnych, przygotowując się do lekcji coraz częściej muszą poszukiwać fachowej literatury i informacji. Korzystanie z księgozbioru wielu bibliotek wymaga wiedzy i umiejętności. Wychodząc naprzeciw potrzebom uczniów pracownicy Wojewódzkiej Czytelni Pedagogicznej zaprosili maturzystów we wrześniu 2010 r. na cykl szkoleń. Młodzież poznała nie tylko bogatą tradycję biblioteki, wysłuchała ciekawego wykładu na temat gromadzenia, opracowywania, ochrony, udostępniania użytkownikom materiałów bibliotecznych, zbiorów multimedialnych. Ciekawym doświadczeniem było korzystanie z nowych technologii, elektronicznych źródeł informacji i poznanie tajników sporządzania bibliografii.

6-14 września 2010 r. - Projekt Globalna Transformacja. W dniach 6-14 września 2010r. 14 uczniów z naszej szkoły wraz z ich rówieśnikami z Turcji wzięło udział w projekcie GLOBALNA TRANSFORMACJA w ramach programu „MŁODZIEŻ W DZIAŁANIU".W wiosce filmowej – Marózek, położonej nad malowniczym jeziorem Maróz, koło Olsztyna, młodzież wspólnie zastanawiała się w jaki sposób może chronić przed degradacją środowisko. Celem projektu było popularyzowanie zachowań proekologicznych przyczyniających się do poprawy stanu środowiska naturalnego, m.in. poprzez promocję trzech kroków związanych z globalnych ociepleniem "Oszczędzaj! Wyłączaj! Odzyskuj!"W ramach projektu prowadzono debaty, przygotowywano plakaty. Uczestnicy wyreżyserowali trzy filmy o tematyce ekologicznej: komedie, horror i Sci-Fi, przyznając „Oskary" w sześciu kategoriach. Niekwestionowanym zwycięzcą został film Sci-Fi, wytypowany aż w czterech kategoriach. Wspólnie spędzone chwile były niepowtarzalną okazją do wzajemnego poznania, zacieśnienia więzi, poznania różnic kulturowych.

     Opiekę nad naszymi uczniami sprawowała pani mgr Katarzyna Wołowiec.

1 września 2010 r. – Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2010/2011. Nauczyciele i uczniowie VIII LO spotkali się o godz. 9.00 na wspólnej Eucharystii w Kościele p.w. Chrystusa Króla w Rzeszowie, aby wspólnie prosić o potrzebne łaski w nowym roku szkolnym. O godz. 10.00 cała społeczność uczniowska spotkała się w szkole, gdzie została zapoznana ze szczegółami planu pracy dydaktycznej i wychowawczej na bieżący rok. Pani dyrektor szczególnie ciepło przywitała nowo przybyłych uczniów klas pierwszych. Nie zapomniano też o rocznicy wybuchu II wojny światowej, którą uczczono krótkim programem artystycznym w wykonaniu uczniów VIII LO. Uroczystość przygotowali p. Lucyna Lasota oraz p. Sławomir Lelek.

25 czerwca 2010 Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2009/2010

16 czerwca 2010 r. - Młodzieżowe Wybory Prezydenckie  W naszej szkole odbyły się młlodzieżowe wybory prezydenckie. Do głosowania uprawnieni byli uczniowie klas I i II LO. Wybory miały charakter wyłącznie edukacyjny, nie wspierały żadnego z kandydatów, komitetów wyborczych i reprezentowanych przez nie partii.
Nad przebiegiem głosowania czuwała komisja w składzie: Dorota Jagusiak, Piotr Ukowski, Zuzanna Gaweł oraz Monika Bułatek i Justyna Sarna. Spośród uprawnionych do głosowania 274 uczniów, zagłosowało 130 osób ( w tym 6 głosów unieważniono)
Wyniki uplasowały się następująco:
1. Kaczyński jarosław 48 glosów
2. Napieralski Grzegorz 35 głosów
3. Komorowski Bronisław 16 głosów
4. Lepper Andrzej 12 głosów
5. Korwin-Mikke Janusz 7 glosów
6. Jurek Marek 3 głosy.
Pozostali kandydaci: Olechowski Andrzej, Pawlak Waldemar i Ziętek Bogusław otrzymali po 1 głosie.

11 czerwca 2010 r. - Piknik sportowy. Piknik Sportowy "Aktywny piątek na sportowo" został zorganizowany przez nauczycieli wychowania fizycznego z naszej szkoły.
Program pikniku obejmował:
1. Turniej piłkarski (zespoły 6-osobowe z podziałem na kategorie wiekowe jak w siatkówce).
2. Siatkówka plażowa w 4 kategoriach wiekowych.
3. Rowerowy tor przeszkód.
4. Gry i zabawy dla dzieci.
5. Koszykówka uliczna 3x3.

11 czerwca 2010 r. - Młodzież naszej szkoły obchodziła szkolny DZIEŃ BEZ PRZEMOCY. Nauczyciele i uczniowie wzięli udział w Happeningu pod hasłem "Budujemy drzewko pokoju". Każdy mógł nadmuchać balonik i wpisać na nim hasło wyrażające sprzeciw wobec przemocy. Odbył się także konkurs klas pn. "ALFABET ŻYCZLIWOŚCI". Przy tej okazji organizator imprezy pani Edyta Sobala - Skimina propagowała MEDIACJE jako sposób rozwiązywania konfliktów. Powodzeniem cieszyła się także Loteria Fantowa.

11 czerwca 2010 r. - Pomoc dla chorego chłopca Samorząd Uczniowski włączył się do Akcji zbierania plastikowych nakrętek, aby w ten sposób wspomóc rehabilitację 6-letniego Kamila z Brzezin. Chłopiec cierpi na wodogłowie i przepuklinę oponowo-rdzeniową. Zebrano bardzo dużo plastikowych nakrętek z butelek po napojach, wodzie, mleku, pastach do zębów. Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy okazali dobre serce.

11 czerwca 2010 r. - Zbiórka makulatury  Zakończyła się zbiórka makulatury zorganizowana przez Bibliotekę Szkolną. Dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w tej akcji. 

28 maja 2010 r. - Podziękowania dla naszej uczennicy. Uczennica klasy 2d VIII LO Anna Skalniak otrzymała podziękowanie i gratulacje od Prezesa Zarządu Rzeszowskiego Stowarzyszenia Ochrony Zwierząt - pani Haliny Derwisz. Uczennica współpracowała z panią Beatą Nycz, która włączyła szkołę w obchody X edycji akcji "POMÓŻMY ZWIERZAKOM

24 maja 2010 r. - Wywiadówki szkolne Odbyły się ostatnie w tym roku szkolnym spotkania z wychowawcami klas, w czasie których rodzice uczniów mogli zapoznać się z frekwencją, wynikami nauczania oraz ocenami przewidywanymi na koniec roku szkolnego 2009/2010.
Po wywiadówce zainteresowani rodzice mogli obejrzeć na program artystyczny JAN PAWEŁ II - TRYPTYK RZYMSKI - w wykonaniu uczniów naszej szkoły. Widowisko wpisuje się w program duchowych przygotowań do wyniesienia do chwały ołtarzy Sługi Bożego Jana Pawła II.

12 maja 2010 r. - "Globalna Transformacja" Stowarzyszenie Wspierania Inicjatyw Szkolnych WYSPIAŃSKI zostało patronem kolejnego projektu. 14 uczniów z naszej szkoły, wraz z ich rówieśnikami z Turcji, będzie uczestniczyć w projekcie "Globalna Transformacja" w ramach programu "MŁODZIEŻ W DZIAŁANIU" Celem projektu jest popularyzowanie zachowań proekologicznych przyczyniających się do poprawy stanu środowiska naturalnego, m.in. poprzez promocję trzech kroków związanych z globalnych ociepleniem "Oszczędzaj! Wyłączaj! Odzyskuj!" Głównie działania będą realizowane w dniach 17-25 czerwca  w pięknej miejscowości Marozek na Mazurach.  Dotację na ten cel uzyskaliśmy dzięki wnioskowi złożonemu na konkurs ogłoszony przez Fundację Rozwoju Systemu Edukacji. Najbliższe ważne wydarzenie związane z tym projektem, to wizyta partnerska, podczas której będziemy gościć w Rzeszowie przedstawicieli naszej partnerskiej organizacji z Turcji. 

12 maja 2010 r. - Dzień Otwarty VIII LO Gimnazjaliści,  którzy odwiedzili naszą szkołę 12 kwietnia mieli okazję nie tylko zobaczyć jak wygląda szkoła, ale również uzyskać informacje na temat proponowanych na rok szk. 2010/2011 klas pierwszych, wymagań związanych z rekrutacja oraz różnego rodzaju działań prowadzonych w naszej szkole. Dzień Otwarty obfitował w wiele atrakcji. Uczniowie goszczący w naszym liceum, mogli wziąć udział w różnego rodzaju konkursach np. w konkursie matematycznym czy konkursie wiedzy o krajach anglojęzycznych, mogli obejrzeć pokazy umiejętności uczniów naszego liceum oraz osobiście porozmawiać z nauczycielami i osobami obecnie uczącymi się w VIII LO. Sporą popularnością cieszyła się loteria fantowa, w której była możliwość wygrania atrakcyjnych nagród.

5 maja 2010 r. - TVP Rzeszów w naszej szkole. Przedstawiciele naszej lokalnej telewizji rozmawiali z naszymi uczniami  oraz nauczycielami  przed i po egzaminie maturalnym z matematyki, pytając  o wrażenia i ocenę egzaminu. 
     Relację z wizyty TVP Rzeszów można zobaczyć pod linkiem:

http://ww6.tvp.pl/6967,20100505970752.strona

30 kwietnia 2010 r. - Zakończenie roku dla klas III  Tegoroczni maturzyści wzięli udział w uroczystej Mszy Świętej, a następnie w akademii zorganizowanej w szkole. Pierwszym punktem uroczystości było przemówienie pani Dyrektor, w którym pani Zofia Kanicka wyraziła nadzieję, że uczniowie zatrzymają w sercu fotografie ludzi
i zdarzeń z czasów liceum, oraz życzyła uczniom powodzenia na egzaminie dojrzałości. Kolejnym punktem programu było wręczenie dyplomu uczennicy klasy 3c, która uzyskała najwyższą średnią w naszej szkole, a tym samym tytuł Primus Inter Pares. Następnie zostały wręczone świadectwa ukończenia szkoły z wyróżnieniem. W tym roku takie świadectwa otrzymało 19 uczniów. W czasie uroczystości wyróżniono również osoby, które uzyskały średnią ocen co najmniej 4.5, Annę Kocik (zdobywczynię I miejsca na  wojewódzkim etapie Olimpiady Wiedzy Ekologicznej) oraz wręczono nagrody za osiągnięcia sportowe. Podziękowania zostały przekazane również rodzicom, którzy zaangażowali się w pracę na rzeczy szkoły. Ostatnim punktem w części oficjalnej było przemówienie przedstawiciela Rady Rodziców, po czym nastąpiła część artystyczna przygotowana przez panie Annę Szelc, Ewę Barańską  i Halinę Dykiel. Po zakończeniu uroczystości uczniowie udali się na spotkania z wychowawcami klas.

17 kwietnia 2010 r. -  Sukces naszej uczennicy Odbył się etap wojewódzki XXV Olimpiady Wiedzy Ekologicznej. I miejsce zdobyła uczennica klasy 3b naszego liceum Anna Kocik.
Serdecznie gratulujemy i życzymy powodzenia w etapie centralnym.
To już szósta finalistka olimpiady, której opiekunem jest p. Anna Chamielec.
Jej również składamy gratulacje i wyrazy uznania.

13 kwietnia 2010 r. - 70 rocznica Zbrodni Katyńskiej. Uczniowie liceum wzięli udział w uroczystych obchodach 70 rocznicy Zbrodni Katyńskiej. Planowana wcześniej uroczystość zbiegła się z tragicznym wydarzeniem ostatnich dni - była jednocześnie oddaniem hołdu Ofiarom katastrofy lotniczej w Smoleńsku. Udział społeczności szkolnej w tych obchodach był wyrazem naszej solidarności z  Ofiarami i ich rodzinami. Była to żywa lekcja bolesnej historii naszego narodu. Dyrekcja, nauczyciele i uczniowie uczestniczyli we Mszy św. na placu przed Kościołem Farnym, a następnie przeszli w w Marszu Milczenia pod Krzyż Ofiar Komunizmu, gdzie odbył się uroczysty apel.

9 kwietnia 2010 r. - Turniej sportowy. Odbył się szkolny finał Mistrzostw w piłce siatkowej dziewcząt. Wyniki turnieju: I miejsce - klasa 1B, II miejsce - klasa III C, III miejsce - klasa II B

29 marca 2010 r. - Wywiadówki szkolne. Odbyły się kolejne w tym roku szkolnym spotkania z rodzicami. Dla rodziców uczniów klas trzecich była to już ostatnia wywiadówka w  naszej szkole.  

25 marca 2010 r. - Narodowy Dzień Życia. Rozstrzygnięto szkolny konkurs związany z obchodami Narodowego Dnia Życia, którego przesłaniem i celem było promowanie rodziny, małżeństwa, macierzyństwa, ojcostwa, obrona życia poczętego, obrona prawa do godnego życia ludzi niepełnosprawnych, chorych, starych - aż do naturalnej śmierci.
     Wszystkim uczniom, którzy wzięli udział w projekcie serdecznie dziękujemy i gratulujemy wrażliwości oraz zdolności artystycznych.
       Jury postanowiło ocenić prace w dwóch kategoriach:
W kategorii PROJEKT
I miejsce - Bogusława Bieleń 3c, Monika Chmiel 3c;  II miejsce - Monika Grobelska 3c
Izabela Rejman 3c; III miejsce - Natalia Kalandyk 3c
W kategorii PLAKAT:
I miejsce - Liliana Krupa 3c, II miejsce - Alicja Chmiel 2a, III miejsce - Paulina Bosek 3c,
Anna Gołczyńska 3c

12 marca 2010 r. - Wycieczka do Oświęcimia. W wycieczce zorganizowanej przez pana Sławomira Lelka wzięła udział duża grupa uczniów klas trzecich. Uczniowie zwiedzili były obóz koncentracyjny w Oświęcimiu i Brzezince.

10 marca 2010 r. - Podziel się krwią - uratuj życie. 10 marca odbyło się spotkanie uczniów klas trzecich naszego liceum z przedstawicielem Wojewódzkiej Stacji Krwiodawstwa. Wolontariusz, wieloletni i zasłużony krwiodawca przedstawił informacje nt. warunków i zasad honorowego oddawania krwi. Nasi pełnoletni uczniowie, którzy zdecydują się na honorowe oddanie krwi, swoją postawą okażą dowód dojrzałości społecznej i szlachetności.

6 marca 2010 r. - Pielgrzymka maturzystów na Jasną Górę. W sobotę, 6 marca, nasi maturzyści wraz z opiekunami: Katarzyną Bilik, Magdaleną Darowską, Martą Grzybowską, ks. Mariuszem Jeżem, Anną Majewską, Anną Mazurkiewicz i Joanną Woźniak udali się na Jasną Górę. Pielgrzymi uczestniczyli we mszy świętej w Kaplicy Cudownego Obrazu oraz drodze krzyżowej w Łagiewnikach. Serdeczne podziękowania składamy księdzu Mariuszowi Jeżowi za organizację, atmosferę i sposobność bycia na Jasnej Górze.

11 lutego 2010 r. - Dzień Patrona - Stanisława Wyspiańskiego. W ramach obchodów przygotowana została wystawa zdjęć z Jubileuszu, który obchodziliśmy w ubiegłym roku oraz odbył się konkurs plastyczny - uczniowie przygotowali prace inspirowane twórczością Stanisława Wyspiańskiego. Jury nagrodziło następujące osoby: I miejsce - Alicja Gaweł kl.3d, II miejsce - Izabela Rejman kl.3c, III miejsce - Paulina Homa kl.3c, Wyróżnienia: Judyta Puc kl.3d, Lilianna Krupa kl. 3c
     Uczniowie klas 1 i 2 wzięli udział w pokazie prezentacji multimedialnej nt. sylwetki i twórczości Stanisława Wyspiańskiego.
 
10 lutego 2010 r. - "Ciekawa lekcja" Lekcję na temat "Gdy już zostaniesz posłem i senatorem" poprowadzili pracownicy WSIiZ w Rzeszowie. Uczniowie poznali zasady pracy posła i senatora w RP, podstawy funkcjonowania komisji w sejmie. Pracowali w grupach mieszanych - klasa 3d i 2c - dzieląc się wiedzą i umiejętnościami. Udział klas 3d i 2c - pod opieką pani Doroty Sobali. W innej ciekawej lekcji, pod tytułem "Stres nam niestraszny"  uczestniczyli uczniowie klasy 3e. Ta lekcja została również przeprowadzona przez pracownika WSIiZ i miała na celu pomóc uczniom w przygotowaniu się, pod względem psychicznym, do egzaminu maturalnego. Uczniowie uczestniczyli w lekcji pod opieką pani Agnieszki Huzarskiej.

9 lutego 2010 r. - Spotkanie z Pierwszą Damą. 9 lutego odbyła się w Urzędzie Marszałkowskim w Rzeszowie uroczystość wręczenia Krzyży Komandorskich Orderu Odrodzenia Polski nadawanych przez Prezydenta RP - Lecha Kaczyńskiego. Uroczystość  miała miejsce w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Holocaustu. W spotkaniu udział wzięły Maria Kaczyńska oraz Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP - Ewa Junczyk -Ziomecka, które reprezentowały głowę państwa.
     Kluczowym momentem uroczystości było wręczenie przez Marię Kaczyńską i Ewę Junczyk-Ziomecką Orderów dla Polaków ratujących Żydów w czasach zagłady podczas II wojny światowej. Kolejnym punktem programu było wystąpienie Elżbiety Rączy, która przedstawiła dane dotyczące Polaków, którzy ratowali Żydów ryzykując własne życie. Następnie głos zabrał Marszałek województwa podkarpackiego, który poinformował o powstającym w Markowej muzeum poświęconym pamięci rodzin ratujących Żydów w czasie zagłady. Po części oficjalnej małżonka Prezydenta RP udała się na konferencję prasową, a pozostali goście na poczęstunek.
Udział w tej uroczystości wzięły uczennice klasy 2B, Joanna Sawicka, Dorota Jagusiak, Zuzanna Gaweł i Patrycja Czarnota pod opieką pani Doroty Sobali.

28 stycznia 2010 r. - Spotkanie z panem Shlomo Wolkowiczem. Było to kolejne, w naszej szkole, spotkanie z człowiekiem, który ocalał z Holocaustu. Cudem uniknął śmierci z rąk Niemców na zamku w Złoczowie. Swoje wspomnienia opublikował w książce "Das Grab von Zloczow" wydanej w Berlinie oraz "Wrota piekieł" wydanej w  Polsce. Historia życia jaką opowiedział naszym uczniom, na pewno na długo zostanie w ich pamięci.

27 stycznia 2010 r. - Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holocaustu Uczniowie naszej szkoły, klasy 1a, 1c, 2b, 3d z opiekunami  Dorotą Sobalą, Martą Grzybowską, Anną Mazurkiewicz i Sławomirem Lelkiem wzięli udział w uroczystościach zorganizowanych przez Uniwersytet Rzeszowski. Gośćmi honorowymi w tym dniu byli pan Shlomo Wolkowicz, Elżbieta Ficowska i Lucia Retman, przedstawiciele społeczności żydowskiej, którzy ocaleli z zagłady. Nasi uczniowie uczestniczyli w spotkaniu z tymi osobami. Następnie obejrzeli projekcję filmu "Dzieci Ireny Sendlerowej". Postać Ireny Sendlerowej była w tym roku motywem przewodnim rzeszowskich obchodów. Irena Sendlerowa ocaliła w czasie wojny około 2,5 tysiąca żydowskich dzieci.

26 stycznia 2010 r. - Spotkanie autorskie z Jerzym Januszem Fąfarą autorem książki "18 znaczy życie". Książka zawiera przeżycia Józefa Szajny, profesora, znakomitego artysty, honorowego obywatela miasta Rzeszowa, ale również więźnia obozu koncentracyjnego Auschwitz Birkenau. Bohaterami są osoby, które przeżyły pięć lat obozowego piekła. Lekcję - spotkanie poprowadził sam autor, który gromadził materiały do swojej książki przez 26 lat i który wiele lat przyjaźnił się zarówno z profesorem Szajną - nr obozowy 18729, Stanisławem Szpunarem - nr obozowy 133, Edwardem Pysiem (379), Zbigniewem Bendkowskim (386), jak i innymi, działając w Towarzystwie Opieki nad Oświęcimiem.
 
26 stycznia 2010 r. - Sukces naszej uczennicy. Uczennica klasy IIa Anna Pazdan zajęła I miejsce w XVII Wojewódzkim Konkursie Szopek Bożonarodzeniowych organizowanym przez Gimnazjum Nr 8 w Rzeszowie. Nagrodą w konkursie jest wycieczka do Warszawy, w programie, której przewidziana jest wizyta w polskim parlamencie oraz zwiedzanie Muzeum Powstania Warszawskiego. Serdecznie gratulujemy!!!

25 stycznia 2010 r. - Wywiadówki semestralne. Odbyły się kolejne spotkania z rodzicami. Wychowawcy wszystkich klas poinformowali rodziców o wynikach klasyfikacji śródrocznej. W klasach maturalnych omówiono również wyniki matury próbnej, ze szczególnym uwzględnieniem próbnego egzaminu z matematyki.

20 stycznia 2010 r. - Spotkanie z niezwykłym człowiekiem. Klasa 3d, z opiekunem panią Dorotą Sobalą, uczestniczyła w spotkaniu z panem  Shlomo Wolkowiczem, który przybliżył uczniom pojęcie holocaustu. Spotkanie odbyło się w ramach obchodów Dnia Holocaustu. Było to kameralne spotkanie, w czasie którego pan Wolkowicz opowiadał o swoim życiu, o holocauście, o Żydach ocalałych z zagłady oraz o Polakach i Niemcach, którzy pomagali Żydom. Uczniowie natomiast zadawali pytania dotyczące Holocaustu.

20 stycznia 2010 r. - Żywa lekcja historii W spotkaniu z Bractwem Rycerskim Kerin uczestniczyli uczniowie klas 1a, 1d i uczniowie klas dla uczniów niesłyszących. Pokaz "Mieszko i Wikingowie" wzbudził duże zainteresowanie wśród naszych uczniów. Opowiadał o tym, jak żyli ludzie w czasach, kiedy powstała historia Polski, w co wierzyli ludzie, jak się bronili przed napadami obcych plemion. Brać Rycerska Kerin zaprezentowała również zwyczaje z tamtych czasów i pokazała jak wyglądał pojedynek rycerski.

16 stycznia 2010 r. - Bal Studniówkowy Odbył się kolejny Bal Studniówkowy w naszej szkole. We wspomnieniach maturzystów uczestniczących w nim, na długo pozostanie jako miłe wspomnienie. Oto relacja jednej z maturzystek naszej szkoły:

16 stycznia 2010 r. - nasz wielki Bal Studniówkowy". Na tę niesamowitą noc, uczniowie klas maturalnych czekali i odliczali od pierwszej klasy. Wszyscy wiedzieli, że będzie to nasz pierwszy wielki bal! Studniówka rozpoczęła się kilka minut po godzinie 19. Na początku, do licznego grona zebranych uczniów, nauczycieli i rodziców, kilka ciepłych słów powiedziała pani Dyrektor Zofia Kanicka. Krótkie przemówienia wygłosili również przedstawiciele rodziców i uczniów. Następnie uczniowie klas III podziękowali swoim wychowawcom za trud włożony w ich kształcenie. Tuż po godzinie 20 pani Dyrektor oficjalnie rozpoczęła nasz Bal. Uczniowie wszystkich sześciu klas zatańczyli tradycyjnego poloneza, po którym zostaliśmy zaproszeni na kolację. Od godz. 22 parkiet był przez cały czas pełen uczniów, radosnych i szczęśliwych. Tej nocy wszyscy zapomnieliśmy o stresie związanym ze zbliżającym się egzaminem dojrzałości. O godzinie 24 przedstawiciele poszczególnych klas wręczyli swoim wychowawcom torty, a cała sala odśpiewała gromkie "Sto lat", wyrażając tym swoją wdzięczność za prawie trzy wspólnie spędzone lata.  Następnie odbył się wielki pojedynek "Doświadczenie przeciwko młodości czyli Grono Pedagogiczne kontra Społeczność Uczniowska". Po 3 konkurencjach wszyscy wiedzieli, ze ta noc należy w całości do młodzieży, ponieważ to właśnie nasi Maturzyści wygrali ze swoimi Nauczycielami 3:1. Pełni radości znów wkroczyli na parkiet by bawić się do białego rana. Studniówka trwała, w niezwykłej atmosferze i klimacie, do godziny 5. Po jej zakończeniu, uczniowie udali się do domów z pozytywnym nastawieniem i pięknymi wspomnieniami, mając w głowie słowa pani Dyrektor, ze jeśli studniówka udana, to matura zdana!!!

15 stycznia 2010 r. - Koniec I semestru. W naszej szkole zakończyliśmy I semestr roku szkolnego 2009/2010. Nie dla wszystkich uczniów ten semestr zakończył się tak, jakby sobie tego życzyli, ale mamy nadzieję, że kolejny semestr przyniesie lepsze wyniki i oceny końcoworoczne będą wyłącznie pozytywne.

VIII Liceum Ogólnokształcące, ul. Wyspiańskiego 16a  Rzeszów