Witamy

  • Witamy

    Witamy na stronie VIII Liceum Ogólnokształcącego w Rzeszowie.  Mamy nadzieję, że informacje tutaj zamieszczone okażą się rzetelnym i ciekawym źródłem wiedzy o naszej szkole.  

    Czytaj więcej...

Ogłoszenia

Kalendarz

poprzednim miesiącu listopad 2018 następnym miesiącu
N P W Ś C Pt S
week 44 1 2 3
week 45 4 5 6 7 8 9 10
week 46 11 12 13 14 15 16 17
week 47 18 19 20 21 22 23 24
week 48 25 26 27 28 29 30

19 grudnia 2008 r. - Wyniki konkursówUczennice klasy 3d Mariola Słupczyńska i Natalia Kuś zakwalifikowały się do etapu okręgowego Olimpiady Historycznej. Z tej samej klasy uczniowie Michał Błażej i Konrad Skrabucha zakwalifikowali się do etapu okręgowego Olipmpiady Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym. Kolejnymi uczniami z klasy 3d, którzy przeszli do etapu okręgowego w innym konkursie, Olimpiady Wiedzy o Prawach Człowieka, są Piotr Mazurkiewicz i Mariola Słupczyńska. Uczniom pomagała w przygotowaniach pani Dorota Sobala. GRATULUJEMY i życzymy dalszych sukcesów

9 grudnia 2008 r. - Wyjście na Uniwersytet Rzeszowski.W związku z otrzymaniem przez nasze liceum zaproszenia od Instytutu Historii Uniwersytetu Rzeszowskiego, w dniu 9 grudnia 2008 klasa 3, d pod opieką pani Doroty Sobali, udała się na projekcję filmu "Aleksander" Oliviera Stone'a połączoną z wykładem dr hab. prof. UR Marka Jana Olbrychta nt. "Między prawdą a fikcją: Aleksander w kinie historyka".

27-28 listopada 2008 r. - Festiwal "Watch Docs" Uczniowie klas 2d i 3d, pod opieką pani Doroty Sobali i pani Marty Grzybowskiej, wzięli udział w 6 Objazdowym Festiwalu Filmowym Watch Docs- Prawa Człowieka w Filmie. Podczas festiwalu można było obejrzeć najlepsze światowe filmy dokumentalne dotyczące Praw Człowieka. W ramach festiwalu odbył się również wykład i wręczenie nagród dla zwycięzców konkursu "Prawa Człowieka", w którym brali udział także uczniowie naszej szkoły. Wykład, który poprowadziła pani Laura Koba z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, dotyczył historii i kształtowania się praw człowieka, generacji praw człowieka oraz przestrzegania tych praw we współczesnym świecie.

28 listopada 2008 r. - Wycieczka maturzystów do Warszaw.y Odbyła się kolejna wycieczka (II tura) uczniów klas trzecich do Warszawy. Plan wycieczki obejmował zwiedzanie tych samych miejsc, które zobaczyli uczniowie w czasie I tury czyli budynki Sejmu i Senatu,  Krakowskiego Przedmieścia (m.in Kościoła Świętego Krzyża ze szczątkami wielkich Polaków  - urny z sercami F. Chopina i W.S. Reymonta), Grobu Nieznanego Żołnierza. Chętni uczniowie mogli zwiedzić Zamek Królewski.

24 listopada 2008 r. - Wywiadówki szkolne. Odbyły się kolejne spotkania rodziców z wychowawcami klas. W czasie tych spotkań rodzice zostali poinformowani o wynikach w nauce swoich dzieci oraz o bieżącej frekwencji. W czasie wywiadówki w szkole odbył się również KIERMASZ rękodzieła artystycznego oraz ozdób świątecznych wykonywanych przez młodzież skupioną w Warsztacie Terapii Zajęciowej w Zgłobniu.

18 listopada 2008 r. - Szkolne Koło PCK W naszej szkole powstało Szkolne Koło PCK, którego opiekunem jest pan Ludomir Lewandowski. Zapraszamy do wstąpienia do tej organizacji.

18 listopada 2008 r. -  Konkurs "Prawa Człowieka". Odbył się etap szkolny konkursu. Organizatorem konkursu jest Wyższa Szkoła Prawa i Administracji Przemyśl - Rzeszów. Celem konkursu jest popularyzacja praw człowieka wśród uczniów szkół ponadgimnazjalnych. W konkursie wzięło udział 42 uczniów naszej szkoły. Opiekę nad uczniami sprawuje pani Dorota Sobala.

11 listopada 2008 r. - Akademia z okazji Święta Odzyskania Niepodległości.  11 listopada obchodzono w całej Polsce rocznicę odzyskania niepodległości. W całym kraju odbywały się Msze święte za ojczyznę, defilady, parady, inscenizacje historyczne, składanie kwiatów przed pomnikami. Młodzież VIII LO uczestniczyła w regionalnych uroczystościach, godnie reprezentując społeczność Zespołu Szkół Ogólnokształcących Nr 3. W piątek 7 listopada uczniowie naszej szkoły złożyli hołd poległym żołnierzom podczas uroczystej akademii przygotowanej przez uczniów, pod opieką nauczycieli.

3 listopada 2008 r. - "Polskie Drogi do Niepodległości"  Uczniowie naszej szkoły wspólnie z uczniami z I LO zorganizowali na Uniwersytecie Rzeszowskim konferencję z okazji 90 rocznicy odzyskania niepodległości. Organizatorem konferencji była pani Urszula Kujawa (były pracownik naszej szkoły), a wspomagały ją nasze nauczycielki pani Dorota Sobala i pani Marta Grzybowska. W czasie konferencji referaty wygłosili prof. J. Cisek, dr J. Majka  i eurodeputowany dr M. Janowski. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie klasy 3d oraz kilka osób z klasy 2d. Ewelina Kramarz uświetniła konferencję swoim śpiewem, a uczennice Aleksandra Rygiel (2d), Elżbieta Rodzoń (2d) i Mariola Słupczyńska (3d) wzięły udział w dyskusji młodzieży "Polskie drogi do niepodległości". Uczennice przedstawiły sylwetkę i działalność Józefa Piłsudskiego. "Przeciwnikami" dziewcząt byli studenci studiów doktoranckich. Po konferencji Mariola Słupczyńska udzieliła wywiadu dla Telewizji Rzeszów. Serdecznie dziękujemy pani Sobali, pani Grzybowskiej oraz uczniom, za przygotowanie i udział w tej konferencji.

31 października 2008 r. - Strzelamy na piątkę - zajęcia praktyczne na strzelnicy. W dniach 27-31 paździenika klasy I i II naszej szkoły wzięły udział w zajęciach praktycznych na strzelnicy w ramach lekcji przysposobienia obronnego. Organizatorem strzelania, które odbyło sie w siedzibie LOK-u, był pan Ludomir Lewandowski. W czasie tych zajęć zostały przeprowadzone zawody w strzelaniu. Pierwsze miejsce zajęła klasa 1d, drugie miejsce klasa 2a, a trzecie - klasa 1c. Indywidualnie mistrzami szkoły w strzelaniu z karabinka sportowego zostali: Dominik Dobrowolski - I miejsce, Rafal Królikowski - 2 miejsce i Klaudia Krasoń - 3 miejsce. GRATULUJEMY!!!!

31 października 2008 r. - Wystawa prac i spektakl przygotowane przez uczniów niepełnosprawnych. w naszej szkole gościliśmy młodzież z Polskiego Stowarzyszenia MŁODZIEŻY SPRAWNEJ INACZEJ skupioną w Warsztacie Terapii Zajęciowej w Zgłobniu. Pomysł zaproszenia podopiecznych ośrodka zrodził się w czasie wycieczki klasy 2d, która odwiedziła Warsztat Terapii Zajęciowej w Zgłobniu. W ramach wizyty w VIII LO nasi goście zaprezentowali wystawę rękodzieła - prac wykonanych przez członków Stowarzyszenia Młodzież Sprawna Inaczej. Wystawę mogli obejrzeć nauczyciele i uczniowie. Była również możliwość obejrzenia spektaklu teatralnego przygotowanego przez grupę teatralną działającą w Warsztacie Terapii Zajęciowej w Zgłobniu. Działalność ośrodka oraz prace wykonane przez młodzież niepełnosprawną wywarły duże wrażenie na wszystkich, którzy obejrzeli spektakl i wystawę. Przy tej okazji uczniowie naszej szkoły mieli możliwość poznania specyfiki pracy ośrodka - sukcesy i problemy podopiecznych oraz ludzi pracujących z niepełnosprawnymi. Organizatorem całego wydarzenia była pani Joanna Woźniak i klasa 2d.

30 października 2008 r. - Pasowanie na ucznia i otrzęsiny klas pierwszych. W akademii wzięli udział uczniowie wszystkich klas pierwszych oraz reprezentacje klas drugich. Akademia rozpoczęła się od części oficjalnej, w czasie której pani dyrektor życzyła uczniom klas pierwszych powodzenia w w czasie nauki w naszej szkole i wyraziła nadzieję, że zawsze będą sie dobrze czuli będąc uczniami VIII LO. Następnie odbyło się uroczyste ślubowanie oraz pasowanie na ucznia. Po części oficjalnej odbył się "Rejs statkiem pirackim' - czyli otrzęsiny na wesoło. Uczniowie klas pierwszych brali udział w różnych konkurencjach, za które pirackie jury nagradzało ich punktami. Było karmienie się kisielem, picie mleka z miseczki bez użycia rąk, karaoke, konkurs na plakat reklamujący klasę, wesoły quiz na temat szkoły i wybory najlepiej przebranego pirata. Było dużo śmiechu i wesołej zabawy. Najwięcej punktów zdobyła klasa 1A, ale pozostałe klasy również dzielnie walczyły i zdobyły sporo punktów.
Otrzęsiny przygotowali uczniowie klas 2d i 2e pod opieką wychowawców pani Joanny Woźniak i pani Agnieszki Huzarskiej. Wszystkim, którzy zaangażowali się w przygotowanie imprezy, SERDECZNIE dziękujemy.

27 października 2008 r. - Licealiada. Odbyły się kolejne rozgrywki w ramach licealiady w siatkówce chłopców. Nasza drużyna pokonała zespoły III LO i ZS Nr 2 (oba mecze w stosunku 2:0). Ostatecznie nasza drużyna awansowała do finału. W finale zmierzą się między sobą reprezentacje 5 szkół (wyłonione spośród 20). Trenerem naszych uczniów był pan Jerzy Wietecha.

27 października 2008 r. - Akcja "Światełko Pamięci" W szkole zakończyła się akcja "Światełko Pamięci", w czasie której zbieraliśmy znicze. Zebrane znicze zostaną przekazane Telewizji Rzeszów, skąd zostaną przewiezione do Lwowa  i postawione na polskich cmentarzach (Łyczakowskim i Orląt). Znicze można przynosić do szkoły do poniedziałku 27 października

24 października 2008 r. - Zbiórka makulatury. W czasie przeprowadzonej w naszej szkole zbiórce makulatury zebrano prawie pół tony papieru. Najwięcej makulatury zebrały klasy 2d i 3d. Dziękujemy tym klasom, jak również innym osobom, które wzięły udział w tej akcji. Równocześnie informujemy, że akcja jest nadal kontynuowana.

23 października 2008 r. - Wyróżnienie dla uczennicy naszej szkoły. Uczennica Marta Barszczowska z klasy 3f uzyskała wyróżnienie za pracę konkursową w 18 Ogólnopolskim Konkursie Ekologicznym pod hasłem "Rozwój cywilizacyjny a dziedzictwo przyrodnicze" organizowanym przez Centrum Edukacji Ekologicznej Pałacu Młodzieży w Katowicach. Uczennica jest jedną z 3 wyróżnionych osób, które reprezentowały nasze województwo. GRATULUJEMY!!!

23 października 2008 r. - Sesja "Prawa człowieka w teorii i praktyce". W zorganizowanej przez panią Marię Gutowską i księdza Mariusza Jeża sesji wzięli udział uczniowie klas trzecich. Było to zainicjowanie roku, w którym jednym z priorytetów pracy szkoły jest upowszechnienie wiedzy o prawach człowieka. Oprócz ogólnego wprowadzenia na temat prawa człowieka, uczniowie mogli przypomnieć sobie sylwetkę księdza Jerzego Popiełuszki - bestialsko zamordowanego wielkiego duchownego, walczącego o prawa człowieka. W najbliższy poniedziałek sesja zostanie powtórzona dla klas pierwszych i drugich. 

13 października 2008 r. - Akademia z Okazji Dnia Edukacji Narodowej 
Jest to święto wszystkich pracowników oświaty obchodzone w rocznicę powstania Komisji Edukacji Narodowej, utworzonej z inicjatywy ostatniego króla Polski  Stanisława Augusta Poniatowskiego na mocy uchwały Sejmu w dniu 14 października 1773 roku. 
     Akademię rozpoczęli uczniowie, którzy serdecznie przywitali zgromadzonych gości: dyrekcję, grono pedagogiczne, pracowników administracji, a także emerytowanych nauczycieli pracujących kiedyś w naszej szkole. Następnie odczytali specjalnie przygotowany na tę okazję list zawierający podziękowania dla nauczycieli za wysiłek, jaki wkładają w pracę dydaktyczną i wychowawczą oraz życzenia dalszych sukcesów. W dalszej części uroczystości pani dyrektor Zofia Kanicka w swoim imieniu i w imieniu Podkarpackiego Kuratora Oświaty złożyła wszystkim pracownikom szkoły serdeczne życzenia oraz wręczyła wyróżniającym się nauczycielom Nagrody Dyrektora Szkoły. W części artystycznej uczniowie przedstawili zabawne skecze ilustrujące pracę pedagoga oraz koncert życzeń dla nauczycieli różnych przedmiotów. Oprawę muzyczną uroczystości zapewnili uczniowie: Joanna Lewanda z 2a, Olga Bembenek z 3f i KOnrad Rogala z 2a (gimnazjum) pod opieką pani Lucyny Grych-Hajduk. Scenariusz uroczystości został opracowany przez panie Annę Sawicką i Anne Szelc, a akademię przygotowali uczniowie z klas: 2d, 3a i 3b.

Wszystkim serdecznie dziękujemy !!!

13 października 2008 r. - Nauczyciel Roku 2008 Został rozstrzygnięty konkurs zorganizowany przez Samorząd Uczniowski. Oto wyniki:
1. Złoty Wykładowca - Pani Dorota Sobala
2. Bratnia Dusza - Pani Katarzyna Wołowiec
3. Szwajcarski Zegarek - Pani Dorota Sobala
4. Nauczyciel Roku 2008 -  Pani Ewa Rabczak
Wyniki konkursu zostały ogłoszone w dniu akademii z okazji Dnia Edukacji Narodowej, 13 października 2008 r.
Zwycięzcom GRATULUJEMY!!!

13 października 2008 r. - Licealiada  W naszej szkole odbyły się się rozgrywki w siatkówce chłopców Szkół Ponadgimnazjalnych w ramach Licealiady 2008-2009. Do rozgrywek zostało zgłoszonych 20 reprezentacji szkół miasta Rzeszowa. Reprezentacja naszej szkoły gra w grupie "C" i pierwszy mecz rozegrała z reprezentacją ZS Technicznych. Nasza drużyna pokonała rywali i mecz zakończył się wynikiem 2-1. Następny mecz zostanie rozegrany 27.10.2008 w naszej szkole o godzinie 9.30. Przeciwnikiem naszych uczniów będzie drużyna z III LO.

7 października 2008 r. - Wycieczka klasy 2d Klasa 2d pod opieką wychowawcy Pani Joanny Woźniak i nauczyciela historii Pana Sławomira Lelka uczestniczyła w jednodniowej wycieczce do Zgłobnia i Woli Zgłobieńskiej. W Zgłobniu uczniowie zwiedzili ośrodek Polskiego Stowarzyszenia Młodzieży Sprawnej Inaczej i zobaczyli prace osób niepełnosprawnych wykonane podczas warsztatów terapii zajęciowej. Zwiedzili również zabytkowy kościół. W planach wycieczki była również wędrówka po lesie w Woli Zgłobieńskiej.
A oto relacja samych uczniów:
     W dniu 07.10.2008 r. odbyła się najlepsza wycieczka w historii szkoły, klasy 2D do największej metropolii w gminie Boguchwała, do Zgłobnia i Woli Zgłobieńskiej. Wyjechaliśmy busikiem spod wielkiego pomnika. Pierwszą naszą metą był najstarszy budynek w gminie Boguchwała - spichlerz, sprzed ponad 400 lat.
     Następnie udaliśmy się do Ośrodka dla niepełnosprawnych, gdzie odbywają się warsztaty terapii zajęciowej. Zostaliśmy bardzo ciepło przywitani. Obejrzeliśmy prace artystyczne osób niepełnosprawnych, zapoznaliśmy się również z historią starego dworku, w którym odbywają się warsztaty. Ciekawym doświadczeniem było dla nas uczestniczenie w warsztacie ogrodniczym, na którym nauczyliśmy się robić bukiety z jesiennych liści.
     Kolejnym etapem była piesza wycieczka krajoznawcza po lesie liściastym, gdzie zbieraliśmy "trujące" grzyby i smażyliśmy kiełbaski.
     Pan Lelek w drodze powrotnej spotkał nowego przyjaciela, zwanego żuczkiem "gnojarzem". Wszyscy wróciliśmy zadowoleni i bogaci o nowe doświadczenia.

26 września 2008 r. - Akcja "Sprzątanie Świata"Uczniowie klasy 2B, pod opieką Pani Anny Chamielec, wzięli udział w akcji "Sprzątanie Świata".  

26 września 2008 r. -  Wycieczka uczniów klas trzecich do Warszawy.Uczniowie klas 3b, 3c, 3d i 3e byli na jednodniowej wycieczce w Warszawie. Uczestnicy wycieczki zwiedzili z przewodnikiem budynki Sejmu i Senatu, poznali historię polskiego parlamentaryzmu i roli jego obydwu izb. Uczniowie otrzymali broszury i odpowiednie materiały przybliżające pracę tej instytucji. W Warszawie była również okazja do spaceru po Krakowskim Przedmieściu i zwiedzenia m. in Kościoła Świętego Krzyża ze szczątkami wielkich Polaków (urny z sercami F. Chopina i W.S. Reymonta). Organizatorzy wyjazdu zaplanowali również złożenie kwiatów na Grobie Nieznanego Żołnierza - symbolu hołdu składanego przez polski naród tym, którzy zginęli za wolność naszego kraju. Dla chętnych uczniów możliwe było zwiedzanie Zamku Królewskiego, a dla wszystkich uczestników czas wolny.

24 września 2008 r. - Rzeszowski Salon Maturzystów Perspektywy 2008.Uczniowie klas maturalnych mieli możliwość uczestniczenia w Rzeszowskim Salonie Maturzystów Perspektywy 2008, organizowanym przez Politechnikę Rzeszowską. Celem tego przedsięwzięcia było dostarczenie maturzystom, ich nauczycielom i rodzicom pełnej i sprawdzonej wiedzy na temat egzaminu maturalnego w roku 2009 oraz przedstawienie przez uczelnie oferty studiów oraz wymagań rekrutacyjnych obowiązujących w roku akademickim 2009/2010.

22 września 2008 r. - Wywiadówki dla uczniów liceum. Rodzice uczniów naszej szkoły mieli okazję by spotkać się z  wychowawcami klas i nauczycielami poszczególnych przedmiotów. Zanim rodzice uczniów klas pierwszych udali się na spotkania z wychowawcami klas, zostali zaproszeni na spotkanie z Dyrektorem szkoły i nauczycielami uczącymi w naszym liceum. W czasie spotkania Pani Dyrektor pogratulowała rodzicom wyboru naszego liceum przez ich dzieci, a następnie podała rożne informacje na temat szkoły m.in. omówione zostały obowiązujące profile, metody pracy stosowane przez nauczycieli, zajęcia pozalekcyjne, praca pedagoga szkolnego, wymiany międzynarodowe, osiągnięcia naszych uczniów i inne. Następnie rodzice udali się na spotkania z wychowawcami klas pierwszych. W podobnych spotkaniach z wychowawcami klas uczestniczyli również rodzice uczniów klas drugich i trzecich. Rodzice uczniów klas trzecich mieli także możliwość spotkania się z Dyrektorem szkoły, co było okazją do uzyskania informacji na temat egzaminu maturalnego w sesji 2009.

15 września 2008 r. - "Wolontariat Gorących Serc". Pod tym pięknym hasłem w naszej szkole przeprowadzona została zbiórka pieniędzy na rzecz chorej Marceliny Wójciak z Błażowej. Marcelina jest chora na mukowiscydozę i aktualnie oczekuje na przeszczep płuc. Uzyskane środki finansowe zostały przekazane grupie "Wolontariat Gorących Serc".  Dziękujemy wszystkim ofiarodawcom za każdy, nawet symboliczny grosz.

25-31 sierpnia 2008 r. - Uczennica klasy 3d, Urszula Gut wzięła udział w międzynarodowym projekcie realizowanym w dniach 25 – 31 sierpnia 2008 r., w miejscowości Mineralni Bani k/Starej Zagory – Bułgaria.
Projekt “Technologies – facilitating youth understating throughout Europe” umożliwia młodym ludziom określić zalety i zagrożenia towarzyszące korzystaniu z nowoczesnych technologii, a także zastanowić się nad ich wpływem na współczesne życie. Ćwiczenia przewidziane przez program wymiany młodzieży, miały ułatwić  uczestnikom wyrażanie  własnego  zdania w międzynarodowym środowisku, a także zapewnić  warunki do tworzenia różnych pomysłów i doskonalenia osobistych umiejętności. Była to też okazja do nawiązania nowych kontaktów i lekcja „szlifowania” języka angielskiego.
     Uczestnikami tego projektu była młodzież z Węgier, Łotwy, Włoch, Polski i Bułgarii.
Udział Uli był możliwy dzięki współpracy STOWARZYSZENIA „Wyspiański” z AKADEMICKIM STOWARZYSZENIEM PROPAGATORÓW PRAWA I EDUKACJI EUROPEJSKIEJ „Wspólna Europa” z Olsztyna. W ubiegłym roku szkolnym, wspólnie realizowaliśmy projekt „Patriotism of tomorrow”, w którym uczestniczyło 10 naszych uczniów oraz młodzież z Bułgarii, Rumunii i Słowacji.

VIII Liceum Ogólnokształcące, ul. Wyspiańskiego 16a  Rzeszów