Witamy

  • Witamy

    Witamy na stronie VIII Liceum Ogólnokształcącego w Rzeszowie.  Mamy nadzieję, że informacje tutaj zamieszczone okażą się rzetelnym i ciekawym źródłem wiedzy o naszej szkole.  

    Czytaj więcej...

Ogłoszenia

Kalendarz

poprzednim miesiącu listopad 2018 następnym miesiącu
N P W Ś C Pt S
week 44 1 2 3
week 45 4 5 6 7 8 9 10
week 46 11 12 13 14 15 16 17
week 47 18 19 20 21 22 23 24
week 48 25 26 27 28 29 30

 W 2012 r. zakończył się projekt "Wyspiański - akademia młodych, aktywnych i przedsiębiorczych". Szczegóły tutaj.

 

18 października 2012 r. - Organizatorzy projektu „Lekcja ekonomii” zaprosili uczniów kl. IIC VIII LO na wykład o przedsiębiorczości. Uczestnicy mieli okazję poznać funkcje i znaczenie pieniądza dla rozwoju gospodarki. Jak się okazuje znajomość zawiłych mechanizmów kreacji pieniądza, prężnie działających systemów bankowych oraz czynników kształtujących wartość waluty stanowią klucz do ekonomicznego sukcesu.

 

18 września 2012 r. - Uczniowie VIII LO obejrzeli w Europejskiej Galerii Sztuki (mieszczącej się w Millenium Hall) makietę upamiętniającą zwycięską bitwę Tadeusza Kościuszki pod Racławicami (1794). Janusz Król, pochodzący z Racławic, potomek jednego z kosynierów wraz z rzeźbiarzami tworzył makietę przez 5 lat. Makieta ma 40 m², została wykonana w skali 1:10, znajduje się na niej 300 ręcznie wykonanych z lipowego drewna figurek. Są wśród nich jeńcy, artylerzyści oraz strzelcy polscy i rosyjscy a także kosynierzy. Pawilon wystawowy, w którym znajduje się makieta jest w kształcie rotundy, a sama ekspozycja jest obracana - co umożliwia dokładną obserwację strategii działania na polu bitwy. To swoista lekcja historii, uczy nie tylko patriotyzmu – ale utwierdza Polaków w przekonaniu, że nawet w najtrudniejszych zmaganiach naród może się zjednoczyć.

 

11 września 2012 r. - Uczniowie klas maturalnych VIII LO uczestniczyli w targach edukacyjnych. ,,Salon Maturzystów” to największa ogólnopolska kampania informacyjna przygotowywana przez Fundację Edukacyjną Perspektywy. Targom towarzyszył bogaty program wykładowy, w tym przede wszystkim cykl spotkań poświęconych maturze 2013, zrealizowany przez pracowników Okręgowych Komisji Egzaminacyjnych. Dla większości uczestników był to pierwszy realny, a nie wirtualny kontakt z uczelnią. Uczniowie mogli porozmawiać o wymaganiach rekrutacyjnych, warunkach studiowania, poznali nowe interesujące kierunki. Dzięki temu łatwiej będą mogli zaplanować swoją przyszłość.

 

15 czerwca 2012 r. - Uczniowie klasy 1C wzięli udział w lekcji muzealnej: ODKOPANA PRZESZŁOŚĆ – pradzieje Polski południowo-wschodniej. Licealiści poznali różnorodne aspekty życia człowieka w okresie od około 40 tys. p.n.e. do XIII w. n.e. Zaprezentowane zabytki pochodzące z badań wykopaliskowych prowadzonych na terenie południowo-wschodniej Polski ilustrowały poszczególne okresy chronologiczne zarówno w zakresie kultury materialnej, jak i duchowej. Ważnym elementem lekcji były również prezentacje rekonstrukcji strojów pradziejowych pokazujące przemiany w zakresie stosowanych surowców, technik tkackich oraz upodobań estetycznych. Niektóre procesy stanowiące ważne etapy rozwoju cywilizacyjnego człowieka, zaprezentowano w formie animacji komputerowych. Ta forma przekazu pozwala w przystępnej formie objaśniać, często bardzo skomplikowane procesy technologiczne. Ekspozycję uzupełniały liczne tablice informacyjne oraz mapy. Wystawa zaprezentowała nieograniczone możliwości poznawania bardzo różnorodnych aspektów życia naszych przodków.  

 

20 kwietnia 2012 r. - Uczniowie VIII Liceum Ogólnokształcącego uczestniczyli w nietypowej lekcji historii dotyczącej wojen XVIII i XIX wieku. Dzięki prezentacji pasjonatów historii uczniowie mogli bliżej zaznajomić się z wyposażeniem oraz sposobami walki. Zaproszeni goście przeprowadzili „rekrutację” wśród uczniów na wcielenie się w rolę żołnierzy ówczesnych armii. Ochotnicy mogli poznać tajniki walki, mieli okazję sprawdzić  jak prezentują się w mundurach. Dzięki nietypowej, ale bardzo ciekawej lekcji, wszyscy przekonali się że, historia nie jest taka straszna jak głoszą stereotypy, ale może być również dobrą zabawą i ciekawym przeżyciem.

 

13 kwietnia 2012 r. - pracownicy Centrum Profilaktyki i Terapii Uzależnień przeprowadzili zajęcia warsztatowe na temat „Zagrożenia wolności”. Od wielu lat miasto finansuje realizację szkolnych programów profilaktycznych uwzględniających organizację zajęć sportowych i pozalekcyjnych. Celem tych programów jest promowanie zdrowego stylu życia, wolnego od nałogów, poprzez rozwijanie zainteresowań sportowych i rekreacyjnych oraz kształtowanie przyzwyczajeń i nawyków aktywnego i kulturalnego wypoczynku. Długofalowe działania profilaktyczne, adekwatne do potrzeb danej grupy odbiorców i prowadzone przez odpowiednio przygotowane osoby- mają kluczowe znaczenie w procesie wychowawczym młodzieży.


20 kwietnia 2012 r. - przedstawiciele społeczności uczniowskiej VIII LO wzięli udział w uroczystościach związanych ze 100-leciem Związku Strzeleckiego „Strzelec” oraz 93 rocznicą śmierci płk Leopolda Lisa-Kuli. Głównym punktem obchodów było złożenie przyrzeczenia strzeleckiego przez grupę około 250 dziewcząt i chłopców z Jednostek Strzeleckich 2021 Rzeszów i 2035 Leżajsk Związku Strzeleckiego „Strzelec”. Pomnik płk Leopolda Lisa-Kuli został udekorowany wieńcami. Rangę obu rocznic podkreślił przelot samolotów zespołu akrobacyjnego „Biało-Czerwone Iskry” 41 Bazy Lotnictwa Szkolnego z Dęblina. 


24 stycznia 2012 r. - PROJEKT POMÓGŁ NAM SIĘ OTWORZYĆ…
To był super wyjazd, proszę Pani – dało się słyszeć w drodze powrotnej do domu. A było z czym wracać. Bagaż doświadczeń, poczucie owocnie spędzonego tygodnia. A przy tym przełamane stereotypy… W takiej atmosferze uczniowie VIII LO i Gimnazjum nr 3 w Rzeszowie wraz z opiekunami realizowali w grudniu 2011 w Kraju Saary (Saarland) w Niemczech – regionie partnerskim województwa podkarpackiego – projekt adwentowy, przygotowany przez Zieloną Szkołę Spohns Haus w Gersheim. Byliśmy tam wraz z młodzieżą niemiecką z Leibniz-Gymnasium w St. Ingbert oraz grupą polskiej młodzieży ewangelickiej z regionu Mazur pod opieką księdza Dawida Banacha.
     Udział w tego typu przedsięwzięciach jest najlepszą okazją do doskonalenia swoich umiejętności, przede wszystkim językowych – dobitnie podkreślała na długo przed wyjazdem Ewa Jaśkiewicz – nauczyciel języka niemieckiego, koordynator projektu z polskiej strony. Projekty tego typu to już tradycja szkoły Spohns Haus. Cieszą się one ogromnym powodzeniem, dostarczają wielu pozytywnych wrażeń, pozwalają zawierać nowe znajomości a przede wszystkim mają swój wymiar praktyczny: uczestnicy uczą się języka niemieckiego i starają się rozwiązywać problemy współczesnego świata w zakresie ekologii, wielokulturowości, pokojowego współistnienia. Dyrektor szkoły, Hans Bollinger, za swoją pracę z młodzieżą z Polski i Niemiec (ale także i pozostałych krajów Europy, Francji, Włoch, Ukrainy i Rosji) – został uhonorowany w 2011 przez prezydentów Polski i Niemiec okolicznościowym medalem.
     A projekt, w którym uczestniczyliśmy, okazał się doskonałym początkiem aktywnej współpracy i wymiany ze szkołą Leibniz-Gymnasium w St. Ingbert – stwierdzają zgodnie nauczycielki.
     W jego programie znalazły się warsztaty językowe o tematyce ekologicznej i ekumenicznej. Temat ciężki, trudny, wymagający przemyśleń i dorosłego, dojrzałego spojrzenia. Istotą tego typu spotkań jest zazwyczaj dzielenie się wiedzą, swoimi przemyśleniami, a przy tym szlifowanie języka. Nasza młodzież, wbrew istniejącym obawom, dzielnie się spisała, choć trzeba było mocno mobilizować się do pracy nad powierzonymi zadaniami – podsumowuje pobyt Anna Mazurkiewicz, nauczyciel historii, drugi opiekun rzeszowskiej grupy.
     Nie zabrakło przy tym ciekawych rozwiązań, pomysłów i interpretacji. Trzeba było widzieć ich odwagę i upór w zmaganiu się z problemami. To była swoista manifestacja pomysłów i ciekawych rozwiązań. No, ale na taką biegłość trzeba było sobie zapracować.
     Uczestnictwo w warsztatach absorbowało nas całkowicie, zarówno pod względem merytorycznym, jak i czasowym. Ale był też chwile na poznawanie Europy. Byliśmy gościnnie podejmowani w szkole w St. Ingbert, zwiedzaliśmy Saarbrücken, stolicę kraju związkowego Saara, Parlament Europejski w Strasbourgu i samo miasto.
     Tematy spotkań przestawały być nam obce – mówi Kinga, uczestniczka projektu.
W relacje z koleżankami i kolegami z Niemiec wchodziliśmy z dużą otwartością. Są tacy sami, jak my. To słowa większości z uczestników. W tym roku pewnie będziemy gościć młodych Niemców w Polsce. Już trwają przygotowania do spotkania polskich i niemieckich uczniów w byłym nazistowskim obozie zagłady w Oświęcimiu. To także element pielęgnowania trudnej wspólnej historii. A grudniowy wyjazd uczniów do Saary to przecież nie tylko turystyczny wypad do Niemiec, ale przede wszystkim tydzień satysfakcjonującej (współ)pracy oraz poznawania niemieckich rówieśników. To także tydzień intensywnej i efektywnej nauki języka niemieckiego. Nawiązane znajomości, zawarte przyjaźnie to także część kształtowania wspólnej Europy, pracy dla przyszłości.


 

VIII Liceum Ogólnokształcące, ul. Wyspiańskiego 16a  Rzeszów