Witamy

  • Witamy

    Witamy na stronie VIII Liceum Ogólnokształcącego w Rzeszowie.  Mamy nadzieję, że informacje tutaj zamieszczone okażą się rzetelnym i ciekawym źródłem wiedzy o naszej szkole.  

    Czytaj więcej...

Ogłoszenia

Kalendarz

poprzednim miesiącu styczeń 2018 następnym miesiącu
N P W Ś C Pt S
week 1 1 2 3 4 5 6
week 2 7 8 9 10 11 12 13
week 3 14 15 16 17 18 19 20
week 4 21 22 23 24 25 26 27
week 5 28 29 30 31

                                                                        

 

 

 

 

    Zbyt często życie ludzkie rozpoczyna się i kończy pozbawione  radości i nadziei...

 

       Akcja #KOMÓRKOMANIA  to nie moda na lepszy model telefonu, to moda na uratowanie komuś życia za pomocą komórek. Nie tylko tych, które nosi się w kieszeni – tych, które nosi się w swoim ciele.

     Słowa te są w stanie wyzwolić w każdym chęć niesienia pomocy innym. Wzywają wprost do budowania cywilizacji życia. Idea pomocy potrzebującym  jest wciąż coraz bardziej aktualna i nagląca, bo chory przecież czekać nie może.
Zatem hasło przewodnie akcji „KOMÓRKOMANIA” -  związanej z rejestracją  potencjalnych dawców do Bazy dawców krwiotwórczych komórek macierzystych zobowiązuje. By sprostać zatem potrzebom chwili, nasza szkoła wyszła naprzeciw potrzebującym.  Wyzwoliła się w naszej społeczności chęć niesienia pomocy chorym, szczególnie na białaczkę lub inne nowotwory krwi. Edycja tej  akcji odbyła się w naszym Liceum  14 listopada 2017 r. pod bezpośrednim patronatem Fundacji DKMS .
      Średnio co godzinę ktoś dowiaduje się, że ma białaczkę, czyli nowotwór krwi. Dla wielu chorych jedyną szansą na  dalsze życie jest przeszczep komórek macierzystych krwi lub szpiku kostnego od niespokrewnionego dawcy.  Dlatego misją Fundacji DKMS jest znalezienie Dawcy  dla każdego Pacjenta chorującego na  białaczkę lub inne nowotwory krwi. Jest to niesłychanie trudne, gdyż potrzebna jest zgodność DNA, by przeszczep nie został odrzucony.
      By rozwiać  obawy - odnoszące się do błędnych wyobrażeń o procedurze pobierania szpiku i rzekomego ryzyka  lub  związane z rzekomo odczuwanym  bólem -  przeprowadzona została szeroko zakrojona akcja informacyjna, skierowana szczególnie do młodzieży pełnoletniej. W formie ciekawych prezentacji przekazane zostały informacje o sposobach dawstwa szpiku. Zasadność akcji potwierdziły wywiady z osobami chorymi oraz Dawcami. Niezwykle cenne okazały się prezentacje  dotyczące działania szpiku i komórek krwiotwórczych. Wzruszającym akcentem, wyzwalającym potrzebę pomocy i poruszającym pokłady wrażliwości okazał się również wywiad z siatkarką Agatą Mróz - Olszewską, która poświęciła swoje życie dla dobra nienarodzonej córki.
W efekcie podjętych działań aż  siedemnaście osób - w tym nauczyciele i w większości uczniowie -  zgłosiło się do Bazy dawców szpiku, deklarując tym samym chęć niesienia pomocy drugiemu człowiekowi.
Zatem  …Nigdy nie jest tak, żeby człowiek, czyniąc dobrze drugiemu, tylko sam był darczyńcą, Jest równocześnie obdarowywany , obdarowany tym, co ten drugi przyjmuje z miłością – o czym przypominał nam Jan Paweł II.


 

 

 

VIII Liceum Ogólnokształcące, ul. Wyspiańskiego 16a  Rzeszów